Koroner anjiyografi veya elektif perkütan koroner girişim yapılan demir eksikliği anemisi olan hastalarda intravenöz demir karboksimaltoz tedavisinin kontrast madde nefropatisi gelişimi üzerine etkisi
The effect of intravenous iron carboxymaltose therapy on the development of contrast material nephropathy in patients with iron deficiency anemia undertaking coronary angiography or elective percutaneous coronary intervention
- Tez No: 681169
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BOZAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Koroner arter hastalığı (KAH) dünya genelinde birçok insanı etkilemekte ve görülme yaşı gün geçtikçe küçülmektedir. Dünyada ölümlerin en sık nedeni halen koroner arter hastalıklarıdır (1). KAH tanı ve tedavisinde altın standart yöntem konvansiyonel anjiyografidir (KAG) (2). Koroner anjiyografinin önemli komplikasyonlarından biri kontrast madde nefropatisidir (KMN). KMN gelişiminde en önemli faktör böbrek fonksiyonlarının bozukluğudur. Anemi birçok çalışmada kontrast nefropati için risk faktörü olarak belirlenmiştir. Biz de bu çalışmamızda demir eksikliği anemisi olan hastalarda demir tedavisinin KMN gelişimi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya kardiyoloji kliniğine başvuran, demir eksikliği anemisi olan, elektif olarak KAG veya perkütan koroner girişim (PKG) planlanan, ejeksiyon fraksiyonu (EF)
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Coronary artery disease (CAD) affects many people around the world and the age of incidence is getting smaller day by day. Coronary artery diseases are still the most common cause of death in the world (1). The gold standard method in the diagnosis and treatment of CAD is conventional angiography (CAG) (2). One of the important complications of coronary angiography is contrast induced nephropathy (CIN). Renal dysfunction is the most important factor in the development of CIN. Anemia has been identified as a risk factor for contrast nephropathy in many studies. In this study, we aimed to investigate the effect of iron therapy on the development of CIN in patients with iron deficiency anemia. METHOD: A total of 100 patients who applied to the cardiology clinic, had iron deficiency anemia, and had an EF