Hemodiyaliz hastalarında EPO direnci ile sirtulin-1 düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between EPO resistance and sirtulin-1 levels in hemodialysis patients
- Tez No: 681180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA BÜLENT GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığı dünya genelinde giderek artan bir halk sağlığı problemlemidir. Bu durum, hem hastalığın tanı ve tedavisi hem de iş gücü kaybı nedeniyle ülkelere ciddi bir ekonomik yük oluşturmaktadır. Kronik böbrek hastalığında komplikasyonların etkin yönetimi, hem mortalite ve morbiditenin azaltılmasında hem de ekonomik maliyeti azaltma konusunda önemlidir. Kronik böbrek yetmezliğinin önemli komplikasyonlarından biri de anemidir. Anemi tedavisinde en zorlanılan konu, kullanılan eritropoetin stimüle edici ajana (ESA) karşı direnç gelişmesidir. Tedavide yeni ajanlar geliştirilmesi ve bu komplikasyonun etkin yönetimi açısından altta yatan bilinmeyen faktörlerin incelenmesi önemlidir. Son zamanlarda, metabolizmanın her aşamasında moleküler düzeyde etkileri olduğu saptanan Sirtuin-1 molekülünün ESA direci ile ilişkisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Yöntem ve gereç: Beş ayrı merkezden çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 391 hemodiyaliz hastası dahil edildi. Hastalardan hemogram, BUN, kreatin, kalsiyum, fosfor, CRP, ferritin, parathormon (PTH) ve Sirtuin-1 için venöz kan örneği alındı. Her bir hastanın kullandığı ESA ve dozu kayıt edildi. Haftalık ESA dozları hemoglobin değerleri ile oranlanarak Eritropoetin Direnç İndeksi (ERI) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic kidney disease is an increasing public health problem worldwide. This situation creates a serious economic burden on countries due to both the diagnosis and treatment of the disease and the loss of workforce. Effective management of complications of chronic kidney disease is important both in reducing mortality and morbidity and in reducing economic costs. Anemia is one of the major complications of chronic renal failure. The most difficult issue in the treatment of anemia is the development of resistance to the erythropoietin stimulating agent (ESA). It is important to examine the underlying unknown factors in terms of the development of new agents in the treatment and the effective management of this complication. We aimed to investigate whether Sirtuin-1 molecule, which has recently been found to have effects at the molecular level at every stage of metabolism, is related to ESA resistance. Methods and materials: 391 hemodialysis patients meeting the inclusion criteria from five different centers were included. Venous blood samples were taken from the patients for hemogram, BUN, creatine, calcium, phosphorus, CRP, ferritin, PTH and Sirtuin-1. ESA and dose used by each patient were recorded. ESA doses were proportioned with hemoglobin values and Erythropoietin Resistance Index (ERI) was calculated.