Acil serviste endotrakeal entübasyon uygulanan hastaların acil serviste geçirdiği süre ile morbidite ve mortalite arasındaki ilişki
The relationship between the time speed in the emergency department of patients WHO have endotracheal intubation in the emergencydepartment and between morbidity and mortality
- Tez No: 681179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç Acil serviste endotra eal ent basyon (ETE) uygulanan astaların öntanıları ent basyon s re leri ullanılan tedavi ve ila lar mevcut astanenin te ni apasitesi ve linisyen deneyimi gibi pe o a tör progno u et ilem etedir. Bu alımamı da acil serviste ETE uygulanan astaların acil serviste ge irdiği s re ile morbidite ve mortalite arasında i ili inin ara tırılması ama landı. Gereç ve Yöntem Ba ır öy Dr. Sadi Konuk Eğitim Ara tırma Hastanesi Eri in Acil Servisine 01 Ocak 2021 – 31 Mart 2021 tarihleri arasında ba vuran ve klinik değerlendirmesi neticesinde ETE uygulanan 125 hasta ile y r t lece olan alı ma; prospektif gözlemsel kohort alı ması olarak planlandı. Acil Servis 24 saat usul ile alı tığından alı ma 24 saat ara vermeden devam etti. Hastaların geli anında i i âyetleri ullandığı ila lar, fizik muayene bulguları vital bulguları ek hastalı ları ön tanıları ent basyon nedeni, LEMON s alası ve Cormack-Lehan Sını laması ile ent basyonun zorluk derecesini, ent basyonda ullanılan ilacı ve ompli asyonları son tanıları takipleri belirlenerek olgu formuna kaydedildi. Hastaların Glasgow Koma S alası Apache II ve qSOFA s orlaması değerleri ara tırmacılar tara ından değerlendirildi. Hastaların hastanede alı s resi morbidite, morbidite, yoğun ba ım yatı ve mortaliteleri gibi bulgular vaka formuna kaydedildi. Bulgular Çalı maya alınan 125 va anın 50'si (%40) adın 75'i (%60) er e ti (Şe il 1). Çalı maya alınan astaların ya ortalaması 67 16 ± 16 137 olara bulundu. Çalı maya alınan adın astaların ya ortalaması 72 54±13 980 er e astaların ya ortalaması 63 57±16 564 idi. Çalı mamı da öt progno ve mortaliteyi öngörme g c a ısından APACHE II bi arbonat (HCO3) platelet sayısı erritin ve pro alsitonin değerleri anlamlı olara bulundu. x Çalı maya alınan astaların geli APACHE II s or ortalaması 20 56±7 299 ve geli QSOFA skor ortalaması 1 7 ± 0 721 idi. Çalı maya alınan astaların acil serviste alı s re ortancası 2 (min 0- max 14) saat ve yoğunba ım nitesinde alı s re ortalaması 141 56±171 399 saat idi. Acil serviste mortal seyreden asta sayısı 24 (%19 2) ve yoğun ba ım nitesinde mortal seyreden asta sayısı 62 (%49 6) idi. Çalı maya alınan astaların laboratuvar değerlerinden anga ı ile öl len bir parametre olan bikarbonat değerinin mortaliteyi öngörme g c n değerlendirme i in yapılan ROC anali inde bi arbonat değerlerinin cut o değeri 22 700 alındığında eğri altında alan alanı 0 644 (%95 CI 0 553-0,728) olup, sensivite %74,42, spesifite %51,28, prokalsitonin değerinin mortaliteyi öngörme g c n değerlendirme i in yapılan ROC anali inde pro alsitonin değerlerinin cut o değeri >0,13 alındığında eğri altında alan alanı 0 652 (%95 CI 0,529-0 761) olup sensivite %72 92 spesi ite %60 87 olara esaplandı. Çalı maya alınan astaların ba vuru anı o sijen saturasyonu (SpO2) değerinin mortaliteyi öngörme g c n değerlendirme i in yapılan ROC anali inde ba vuru anı o sijen saturasyonu (SpO2) değerinin cut o değeri 89 00 alındığında eğri altında alan alanı 0 678 (%95 CI 0 589-0,759) olup sensivite %56 98 spesi ite 76 92 olara esaplandı. Acil serviste ETE uygulanan hastaların mortal seyreden asta grubunun 63 (%73 2) sağ olara sev edilen asta grubunda 19 (%48,7) hasta ise zor havayoluna sahip idi.
Özet (Çeviri)
Aim It was aimed to investigate the relationship between the time spent in the emergency department and morbidity and mortality in patients who underwent endotracheal intubation in the emergency department. Materials and methods The study to be carried out with 125 patients who applied to the Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Adult Emergency Service between January 01, 2021 and March 31, 2021 and underwent endotracheal intubation as a result of clinical evaluation; it was planned as a prospective observational cohort study. Since the Emergency Service works on a 24-hour basis, the work will continue for 24 hours without a break. The patients' complaints at the time of admission, medications used, physical examination findings, vital signs, comorbidities, preliminary diagnoses, reason for intubation, the degree of difficulty of intubation with the LEMON scale and Cormack-Lehan Classification, the drug used in intubation and complications, and the last diagnosis were recorded in the case form. The Glasgow Coma Scale, Apache II and qSOFA scores of the patients were evaluated by the researchers. Findings such as length of hospital stay, morbidity, morbidity, intensive care hospitalization and mortality were recorded in the case form. Results Of the 125 cases included in the study, 50 (40%) were female and 75 (60%) were male (Figure 1). The mean age of the patients included in the study was 67.16 ± 16.137. T e mean age o t e emale patients included in t e study was 72.54±13 980 and t e mean age o t e male patients was 63.57±16.564. T e mean admission APACHE II score of the patients included in t e study was 20.56±7.299 and t e mean admission QSOFA score was 1.7 ± xii 0.721. The median duration of stay in the emergency department was 2 (min 0-max 14) hours and t e mean duration o stay in t e intensive care unit was 141.56. It was ±171 399 ours. The number of patients who died in the emergency department was 24 (19.2%), and the number of patients who died in the intensive care unit was 62 (49.6%). In the ROC analysis performed to evaluate the predictive power of the bicarbonate (HCO3) value, which is a parameter measured by blood gas, one of the laboratory values of the patients included in the study, when the cut-off value of the bicarbonate values is 22,700, the area under the curve is 0.644 (95% CI 0.553-0.728), the sensitivity is 74%. 42, specificity 51.28%, the area under the curve is 0.652 (95% CI 0.529-0.761) when the cut-off value of procalcitonin values is >0.13 in the ROC analysis performed to evaluate the predictive power of procalcitonin value, sensitivity 72.92%, specificity It was calculated as 60.87%. In the ROC analysis performed to evaluate the predictive power of the mortality rate of the patients included in the study, the area under the curve was 0.678 (95% CI 0.589-0.759) when the cut-off value of the oxygen saturation (SpO2) value at the time of admission was 89.00. 56.98%, specificity was calculated as 76.92. 63 (73.2%) patients in the mortal group of patients who underwent endotracheal intubation in the emergency department, and 19 (48.7%) patients in the patient group who were referred to the right had a difficult airway.