Kolaj tekniğinin yoğrumsal bir dil olarak afiş tasarımında kullanımı ve uygulamalar
Use of collage technique in poster design as a language in plastic arts and applications
  1. Tez No: 681118
  2. Yazar: PELİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFÜKAR SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kolaj, sanat ve tasarım uygulamalarındaki biçimlendirme süreçlerinde dikkat çeken önemli bir yoğrumsal (plastik) ögedir. Kolaj tekniğinin yoğrumsal bir dil olarak afiş tasarımında kullanımı bu çalışmanın ana konusudur. Çalışmanın ilk bölümünde afiş konusu ele alınmış ve konu ile ilgili tanımlar irdelenmiştir. Güçlü bir afiş tasarımı için başvurulabilecek tasarım ilke ve öğelerinden söz edilmektedir. Bu bölümde, afiş çeşitleri örneklerle açıklanmaya çalışılmakta, geçmişten günümüze gelişimine, değişimine ve sanat akımlarının söz konusu iletişim aracı üzerindeki etkisine değinilmekte; bölüm, afişin yaşam içerisindeki önemine değinilerek tamamlanmaktadır. Gelişen teknolojinin tüm iletişim araçları üzerinde büyük bir etkisi olduğu söylenebilir. Bu bağlamda afiş de teknolojinin gelişimiyle şekillenmiş, afiş tasarımı yapılırken geçmişten günümüze birçok farklı yöntem ve teknolojilerden faydalanılmıştır. İkinci bölüme gelindiğinde bu söz konusu yöntem ve teknolojilere değinilmekte, birinci bölümde kısaca söz dilen tasarım ilke ve öğeleri ayrıntılı olarak irdelenmektedir. Resim, heykel, seramik, moda, mimarî gibi sanat ve tasarım alanlarında görülebilen yoğrumsal yaklaşımlar grafik tasarımda da çokça etkin bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, üçüncü bölümde, söz konusu yaklaşımlara gelişim süreci çerçevesinde değinilmekte, bilgisayarla ve elle (manuel) biçimlendirme yöntemleri örneklerle desteklenerek aktarılmaktadır. Günümüzde, çoğu zaman sayısal (dijital) teknolojiler kullanılarak yapılsa da, ana özelliği“kes-yapıştır”olarak bilinen kolaj tekniği, bu bölümün elle biçimlendirme kısmında irdelenmektedir. Dördüncü bölümde, kolaj tekniğiyle uygulanan afiş örnekleri incelenerek sunulmaktadır. Beşinci bölümde ise, yapılan araştırmalar ve incelenen örneklerden hareketle elde edilen veriler ışığında, William Shakespeare'ın dünya klasiği olarak kabul edilen bazı kitaplarını yeniden gündeme getirmek için gerçekleştirilen afiş tasarımlarına yer verilmektedir. Kolaj yöntemleriyle gerçekleştirilen söz konusu afişler tüm aşamalarıyla açıklanarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Collage is an important conjectural element that stands out in the formatting processes in art and design applications. The use of collage technique as a conjectural language in poster design is the main subject of this study. In the first part of the study, the subject of the poster was discussed, and the definitions related to the subject were examined. There is talk about design principles and elements that can be applied for a powerful poster design. In this section, poster types are explained with examples, the development, change and effect of art movements on the communication tool in question are discussed; the section is completed by mentioning the importance of the poster in life. It can be said that the developing technology has a great impact on all communication tools.In this context, the poster was also shaped by the development of technology and many different methods and technologies were used from the past to the present while the poster design was made. When it comes to the second part,these methods and technologies are mentioned,and the design principles and elements briefly mentioned in the first chapter are examined in detail. Conjectural approaches that can be seen in the fields of art and design,such as painting,sculpture,ceramics,fashion, architecture, also play a very active role in graphic design. In this context, in the third chapter,these approaches are addressed within the framework of the development process, supported by computer and manual formatting methods with examples. Currently, its main feature, although it is often made using digital Technologies, the collage technique known as' cut-and-paste " is examined in the manual formatting section of this section. In the fourth section, the examples of banners applied with collage technique are examined and presented. In the fifth chapter,in the light of the studies and the examples studied, there are poster designs performed to re-raise some of William Shakespeare's books, which are considered world classics. These banners, performed by collage methods, are presented by explaining their stages.