Doğum analjezisinde epidural sürekli infüzyon ve hasta kontrollü epidural bolus uygulamanın karşılaştırılması
- Tez No: 681190
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ AYGEN TÜRKMEN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Çalışmamızda vaginal doğumda epidural katater takılarak düşük doz levobubivakain ve fentanil kombinasyonu ile yapılan sürekli infüzyon ve hasta kontrollü bolus uygulamanın anne, bebek ve doğum süreci üzerine etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılan gebeler randomizasyon yöntemine göre Grup HKEB (hasta kontrollü epidural bolus) ve Grup SEİ (sürekli epidural infüzyon) olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruba % 0,125 levobupivakain + 2 microgram/ml fentanil solüsyondan önce yükleme dozu 5 + 5 cc verildi. Grup HKEB: HKEB için % 0,0625 levobupivakain + 2 microgram/ml fentanil hazırlandı. HKA (hasta kontrollü analjezi) aleti, bolus doz: 4 ml, kilit zamanı 15 dk olarak ayarlandı. Grup SEİ: Sürekli epidural infüzyon ile analjezi için % 0,0625 levobupivakain +2 microgram/ml fentanil hazırlandı. HKA aleti 8 ml/saat infüzyon hızında ayarlandı. Çalışmamızda gebelerin hemodinamik parametreleri ve VAS değerleri, fetal kalp tepe atımı, bebek APGAR skorları, doğum evrelerinin süreleri, doğum şekilleri ve yan etkiler kaydedildi. T10 dermatoma ulaşma süreleri belirlendi. Motor blokaj düzeyleri modifiye Bromage skalası ile değerlendirildi. Ek analjezik ihtiyaçları takip edildi, toplam ilaç tüketimleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to compare the efficacies of patient controlled bolus administration and continuous infusion of low dose Fentanyl and Levobupivacaine combination by epidural catheter during vaginal labor on mother, baby and the duration of labor. Material and Methods: The pregnants involved in the study were divided randomly into two groups, Group HKEB (patient controlled epidural bolus) and Group SEİ (continuous epidural infusion). Loading dose of 5 + 5cc was given to two groups after 0.125% Levobupivacaine and 2 microgram/ml Fentanyl. Group HKEB: 0.0625% levobupivacaine + 2 microgram/ml fentanyl was prepared for patient controlled epidural bolus administration. Patient controlled analgesia device, was set as 4 ml bolus dose and 15 minutes lockout time. Group SEİ: 0.0625% levobupivacaine + 2 microgram/ml fentanyl was prepared for analgesia with continuous epidural infusion. Infusion rate was adjusted to 8 ml/h. In our study, hemodynamic parameters and VAS values of the pregnants, fetal peak heart rate, Apgar scores of the babies, duration of labor stages, types of delivery and side effects were recorded. Time to reach T10 dermatome was determined. Motor block was evaluated with modified Bromage scale. Additional analgesic needs were followed up and total drug consumptions were compared.