Bilgisayar destekli tasarım ve üretim teknolojileri ile oluşturulan ürün tasarımları ve endüstriyel seramik eğitimindeki yeri
Product designs generated with computer aided design and production technologies and its utilization in industrial ceramic education
- Tez No: 737783
- Danışmanlar: PROF. EZGİ HAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
21.yy'ın ilk çeyreğinde bulunduğumuz çağda endüstriyel ürünlerin tasarımından üretimine, her aşamasında bilgisayar destekli teknolojilerin sağladığı olanaklardan faydalanılmaktadır. Geleneksel üretim sistemlerine göre bilgisayar destekli teknolojilerin, üretim süresi ve iş gücünü̈ azaltması, kalite ve verimliliği arttırması gibi etkileri, bu teknolojilerin yaygınlaşmasındaki önemli faktörlerdendir. Bilgisayar destekli teknolojiler, endüstriyel tasarım, otomotiv, havacılık, inşaat gibi sektörlerde seramik, plastik, metal, kompozit, gibi farklı birçok materyallerin kullanıldığı tasarım ve üretim süreçlerinde önemli bir unsur haline gelmektedir. İnsan yaşamının birçok ayrıntısında teknolojilerin kullanımı, çağın getirdiği gereksinimler sonucunda kaçınılmaz olarak yaygınlaşmaktadır. Buna paralel olarak eğitim modelleri ve uygulamalı alanlarda öğretim biçimleri de değişmektedir. Bu araştırmada endüstriyel seramik eğitiminde kullanılan geleneksel yöntemlere alternatif olarak, bir ürünün tasarımından üretimine tüm aşamalarında bilgisayar destekli teknolojiler kullanılarak yapılan uygulamalar incelenecektir. Uygulamalar sonucunda, bilgisayar destekli üretim ile geleneksel model-kalıp üretim yöntemleri karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır. Endüstriyel seramik eğitimi alanında bilgisayar destekli teknolojilerin kullanımı teorik bilgilerle sınırlı olup, uygulama alanında kullanımları kısıtlıdır. Tasarım ve üretim süreçlerini kolaylaştıran bu teknolojilerin eğitim programlarının içerisine dahil edilmesi ile tasarım ve üretim aşamalarını hızlandırması ve çağa uygun hale getirmesi her alanda olduğu gibi endüstriyel seramik eğitimi için de büyük avantaj oluşturacaktır. Bu araştırma, üç boyutlu yazıcı ve CNC tezgahını kullanarak, endüstriyel seramik üretim süreçlerinde yapılan uygulamaları kapsamaktadır. Dijital ortamda tasarlanan ürünler, üç boyutlu yazıcıların plastik ve reçine bazlı biçimlendirme yapan çeşitleri ile prototip ve model çalışmalarında kullanılmıştır. Ayrıca endüstride yaygın olarak kullanılan CNC tezgahlarının küçük ölçekli modelleri ile eğitim ortamında alçı kalıp şekillendirme yöntemleri deneyimlenmiştir. Tasarım ve üretim yöntemlerinin disiplinler arası ortamlarda ele alınması, tasarım alanlarının birbirleriyle etkileşime girmelerine olanak sağlayacak bir faktördür. Farklı malzeme ve farklı üretim biçimlerinin seramik eğitiminde kullanılmak üzere uyarlanması, eğitimde; tasarım ve üretim aşamasında uygulama alanlarını genişleterek, yenilikçi ve özgün tasarımlar oluşturma imkanını arttıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this age we are in the first quarter of the 21st century the accessibility that the computer supported technology provides is used in all the stages of creating industrial products, starting from designing to actual producing. Effects like decreasing time and amount of work force required, and increasing quality and productivity are important factors behind the preference of these technologies over conventional production systems. Computer supported technologies are growing into a more and more important element in sectors as industrial design, automobile, aviation, construction where a variety of materials such as ceramic, plastic, metal and composite are used. As an alternative to conventional methods used in the industrial ceramic education, all the stages of a product from start to finish will be executed by using computer supported technologies. At the end of implementations, computer supported production and conventional model mold systems will be compared. In the field of industrial ceramic education, the application of computer supported technology is mostly limited to theorical information and don't have much utilization in practice. The inclusion of these technologies, which make life easier for many industries, in the curriculum of industrial ceramic education will facilitate and fasten the production processes, and create a valuable advantage by doing so; just like it does for many other industries. In all aspects and all details of a human life, the usage of the technology is getting inevitably more common because of the requirements that a certain time period brings. Therefore, the current aim is to integrate computer supported design and production technologies into industrial ceramic education to enrich the forms of expression, extend the design opportunities and find its place in the industry as a brand-new production model. This research includes applications made in industrial ceramic production processes using a 3D printer and CNC machine. Products designed in digital area have been used in prototype and model works with plastic and resin-based forms of three-dimensional printers. In addition, small-scale models of CNC machines, which are widely used in the industry, and plaster mold forming methods were experienced in the educational environment. Addressing design and production methods in interdisciplinary environments will allow design fields to interact with each other. Adapting different materials and different production forms to be used in ceramics education, in education; It will increase the opportunity to create innovative and original designs by expanding the application areas in the design and production phase.