Sürekli epidural doğum analjezisinde %0.2 ropivakain ile %0.2 bupivakainin etkilerinin karşılaştırılması
The effectiveness of bupivacaine and ropivacaine in epidural labor analgesia
  1. Tez No: 156754
  2. Yazar: ÜMİT ELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET COŞAR, Y.DOÇ.DR. ALİ SIZLAN, Y.DOÇ.DR. FERRUH BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
VI- ÖZET Epidural analjezi doğum sırasında ağrı gidermede en etkin yöntemdir. Epidural boşluk içine düşük konsantrasyonda lokal anesteziklerin devamlı infüzyonu ile daha stabil bir analjezi seviyesi sağlanması kabul gören iyi bir tekniktir. Bu çalışmada epidural doğum analjezisinde bupivakain ile ropivakainin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Hastane etik kurul onayı ve doğum ağrıları başlamadan önce hasta oluru alındı. Doğum için epidural analjeziyi kabul eden ASA I ve II sınıf, 40 primigravid kadın, epidural kateterizasyon ve test dozundan (60 mg prilokain) sonra rasgele olarak iki gruba ayrıldı. Servikal dilatasyon 3-4 cm olunca grup I'e %0.2 bupivakain 10 mi, grup II' e %0.2 ropivakain 10 mi fraksiyonel bolus enjeksiyonu uygulandı. 15 dakika içinde her iki grup için ilgili ilacın aynı konsantrasyonu 6 ml/h dozda devamlı epidural infüzyon şeklinde doğuma kadar uygulandı. Gerektiğinde ek 5 ml bolus doz uygulandı. Epidural indüksiyondan en az 10 dakika önce fetal kalp hızı ve uterus aktiviteleri monitörize edildi. İndüksiyondan önce ve 5 dakika arayla maternal kan basıncı, kalp hızı ve Sp02 monitörize edildi. Gebeler istedikleri zaman hemşire gözetiminde yürütüldü. Ropivakain ve bupivakainin kardiyovasküler etkileri, potensleri, motor ve sensorial blok yapıcı etkileri, analjezi kalitesi, yeni doğan üzerine etkileri ve yan etkileri karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz Mann- Whitney U testi, Friedman testi ve Ki- kare testi uygulanarak yapıldı. İki grup arasında maternal kan basıncı, kalp hızı, SpC>2 ve fetal kalp hızı, fetal Apgar skorlarında anlamlı farklar yoktu. Hiçbir olguda şiddetli motor blok ve müdahale gerektirecek sensorial blok gelişmedi. Analjezi tüm olgularda yeterliydi. İki grupta doğum evrelerinin süreleri benzerdi. Gruplar arasında analjezik etkinlik ve kullanılan lokal anestezik dozlarında anlamlı fark yoktu.(p>0.05) Sonuç olarak; Bu çalışmada kullanılan dozlarda bupivakain ve ropivakain epidural doğum analjezisinde benzer etkinlik göstermiş, yeterli ve güvenli bir doğum analjezisi sağlamıştır. Bu dozlarda hem bupivakain hemde ropivakainin tercih edilebileceği ve birinin diğerine önemli bir üstünlüğü olmadığı kanısındayız. 53
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Epidural analgesia is the most effective method for pain relief during labor. Continuous infusion of local anesthetics at low concentrations into epidural space is an appropriate technique to provide more stable analgesia level. In this study, we aimed to investigate the effectivities of bupivacaine and ropivacaine in epidural labor analgesia. Hospital ethic commitee approval and patient's informed consent was taken before the start of labor pain. Forty ASA class I and II primigravids, who have accepted epidural analgesia for labor, were randomized in two groups after epidural catheterization and administration of test dose ( 60 mg prilocaine ). 10 ml %0.2 bupivacaine fractional bolus injection was applied to group I and 10 ml %0.2 ropivacaine to group II when cervical dilatation was 3-4 cm. The own medication of each group was administrated at the same dose in fifteen minutes until labor. If necessary, additional 5 ml bolus dose was administrated. Fetal heart rates and uterin activities were monitorized at minimum 10 minutes before epidural induction. Maternal arterial blood pressure, heart rate and SpC0.05). As a result; bupivacain and ropivacain at this study doses showed similar effects in labor analgesia and provided adequate and safe labor analgesia. We concluded that both bupivacain and ropivacain may be in preference at this dose and there does not exist any superiority between groups. 54