Mide kanserinde prognostik faktörler
Prognostic factors in stomach cancer
- Tez No: 681192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmamızda, Ankara Numune Hastanesi İç Hastalıkları ve Onkoloji Kliniğinde takip edilmiş mide kanserli hastaların özelliklerini, prognozlarını ve prognoza etki eden faktörleri araştırdık. Bu çalışmada 1995-2003 tarihleri arasında tedavi gören ve izlenen 203 mide kanserli hastanın dosyası geriye dönük olarak analiz edildi. Çalışma bilgileri yeterli bulunan 203 hastanın cinsiyet, yas, evre, performans durumu, histolojik tip, grad, yaşam durumu, metastatik lenf nodu sayısı, varsa tanı anında metastaz yerleri ve aldıkları tedaviler ile ilgili bilgiler ayrı bir forma kaydedildi. Evreleme TNM sınıflamasına göre yapıldı. 203 hastanın 139'u (%68,5) erkek, 64'ü (%31,5) kadındı. Hasta yaşları 19 ile 83 arasında değişiyordu. Ortanca yaş 58 idi. Tüm hastalarda medyan genel sağkalım suresi 6±1 ay olarak bulundu. Araştırmamızın sonunda, GS üzerine etkili prognostik faktörlerin; evre, performans durumu, histolojik grad, metastatik lenf nodu sayısı, kemoterapi siklus sayısı, metastatik ve metastatik olmayan hastalarda tedavi şekilleri, metastatik hastalarda kemoterapi tipi, HS'ye etkili prognostik faktörlerin ise; yaş, performans durumu, metastatik lenf nodu sayısı, tedavi şekilleri ve kemoterapi tiplerinin olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the characteristics, prognosis and prognostic factors of gastric cancer patients followed in Ankara Numune Hospital Internal Medicine and Oncology Clinic. In this study, the files of 203 gastric cancer patients who were treated and followed up between 1995 and 2003 were analyzed retrospectively. Gender, age, stage, performance status, histological type, grade, vital status, number of metastatic lymph nodes, metastasis sites at the time of diagnosis, if any, and the treatments they received were recorded in a separate form of 203 patients whose study information was sufficient. Staging was done according to TNM classification. Of 203 patients, 139 (68.5%) were male and 64 (31.5%) were female. Patient ages ranged from 19 to 83. The median age was 58 years. The median overall survival time in all patients was 6±1 months. At the end of our research, the prognostic factors effective on GS; Stage, performance status, histological grade, number of metastatic lymph nodes, number of chemotherapy cycles, treatment modalities in metastatic and non-metastatic patients, chemotherapy type in metastatic patients, and prognostic factors affecting HS were age, performance status, number of metastatic lymph nodes, treatment modalities and chemotherapy types.