Lenf nodu negatif opere mide kanserinde klinikopatolojik ve prognostik faktörler
Clinicopathological and prognostic factors in lymph node negative operated gastric cancer
- Tez No: 670346
- Danışmanlar: UZMAN SELMA KARAAHMETOĞLU ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre mide kanseri beşinci en sık görülen kanser türüdür fakat mortalite açısından bakıldığında kansere bağlı ölümlerin üçüncü en sık sebebi olduğu görülmektedir. Mide kanseri hastalarının büyük çoğunluğuna ileri evrede tanı konulmaktadır ve bu hastaların prognozu kötüdür. Mide kanserinin tedavisinde cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi seçeneklerinin yoğun olarak kullanılmasına rağmen yeterince ilerleme sağlanamamıştır. Lenf nodu negatif opere olmuş mide kanseri hastalarında kemoterapiye dirençli ya da kemoterapiye yanıt verebilecek hasta alt gruplarını belirlemek için yeni belirteçlerin geliştirilmesi uygun zamanda tedavi değişiklikleri yaparak hastalık mortalitesini azaltmada önemli olacaktır. Tümör belirteçleri bu amaçla kullanılmış olmakla birlikte bugün için mide kanserli hastalarda klinikte kullanılabilecek bir tümör belirteci bulunmamaktadır. Bu retrospektif çalışmada mide kanseri nedeniyle opere olan ve lenf nodu metastazı saptanmayan hastalar seçilerek, hastalığın seyri hakkında fikir verebilecek tanı anı ve operasyon sonrası prognostik faktörleri ve bunların genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım üzerine olan etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization (WHO), stomach cancer is the fifth most common type of cancer but it seems to be the third most common cause of death due to cancer. Vast majority of gastric cancer patients are diagnosed at an advanced stage and prognosis of these patients is poor. Despite intensive use of surgery, radiotherapy and chemotherapy treatment options in the treatment of gastric cancer, enough progress could not be achieved. The development of new markers to identify chemotherapy resistant or chemotherapy sensitive subgroups of lymph node negative operated gastric cancer patients will be important when making the appropriate changes in the treatment and it will be important in reducing mortality. Although tumor markers have been used for this purpose, there isn't any tumor marker that can be used in the clinic for patients with stomach cancer today. In this retrospective study, patients who operated for lymph node negative gastric cancer were selected. We tried to identify preoperative and postoperative prognostic factors to give an idea about the course of the disease and we tried to determine the effects of these prognostic factors on overall survival and disease-free survival.