Mide kanserinde histopatolojik verilerin ve moleküler markerların prognostik önemi
Prognostic significance of histopathologic features and molecular markers in gastric carcinoma
- Tez No: 118176
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİLMİ KOCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Özet Giriş Mide kanseri insanlardaki en agresif tümörlerden biridir, ve erken evrede teşhis edildiği zaman izlenen 5 yıllık sağ kalım oranı %90-100 iken, ileri evre tümörlerde bu oran % 15-25' lere kadar düşmektedir. Bazı hastalar benzer prognostik faktörlere sahip olmalarına rağmen hastalık oldukça farklı klinik seyir göstermektedir. Bu durum birtakım farklı biyolojik özelliklerin hastalığın ilerlemesinde ve prognozunda rol oynadığını akla getirmektedir. Bugün mide kanseriyle ilgili olarak c-myc ve p53 onkogenleri, ayrıca MVD hakkında yeni bilgiler edinilmeye başlanmıştır. İmmünhistokimyasal metodlarla ekspresyonları tayin edilen onkogenlerden p53, c- myc ve MVD'nin diğer prognostik parametrelerle ilişkisine, ayrıca sağ kalıma olan etkilerini araştırmak için bir çalışma yapmaya karar verdik. Materyal-Metod Mide adenokanseri nedeniyle Cerrahi Onkoloji BD da cerrahi tedavi görmüş 40 hasta çalışma grubunu oluşturmuştur. Tüm hastalarda yaş, cinsiyet, klinik bulgular, lokalizasyon (proksimal/distal), tümör markerları (CEA/Cal9-9), Lauren klasifikasyonuna göre tümörün histolojik tipi, T (İnvazyon derecesi) (TI-II/TIII-IV), N (lenf nodülü tutulumu) (N-/N+), metastaz durumu (M-/M+), tümör evresi (Evrel- II/III-IV), c-myc (c-myc-/c-myc+), p53 (p53-/p53+) onkogen ekspresyon varlığı 25veya yokluğu, ve tümörün vaskülaritesini göstermek için CD34 boyaması ile MVD ölçümleri yapıldı. p53, c-myc ve MVD ile diğer demografik ve klinikopatolojik veriler arasındaki ilişkiler istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Tek değişkenli ve çok değişkenli sağ kalım analizleri yapılmıştır. Sonuçlar c-myc ve p53 onkogenlerinin diğer bilinen klinik, demografik ve histopatolojik parametrelerle bir ilişkisi bulunamadı. MVD'nin distal yerleşimli tümörlerde daha yüksek (p=0.04) olduğu izlendi, ama MVD nin diğer parametrelerle de bir ilişkisi saptanamadı. Tek değişkenli analizde, tümör markerı (TM) (p=0.03), lenf nodülü durumu (N) (p=0.03), metastaz durumu (M) (p=0.01), ve evre'nin (p=0.04) sağ kalıma etkili faktörler olduğu saptanmıştır. Çok değişkenli analizde ise sadece metastaz (p=0.02) m sağ kalıma etkili faktör olduğu saptanmıştır. Tartışma p53, ve c-myc onkogenlerinin diğer parametrelerle bir ilişkisi bulunamamıştır, ayrıca bu markerlar yaşam süresini de etkilememektedir. MVD ile diğer klinik, histopatolojik ve demografik veriler karşılaştırıldığında ise sadece tümör yerleşim yeri ile MVD arasında anlamlı istatistiksel ilişki bulunmuştur (p=0.04), distal yerleşimli tümörlerin MVD' sinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. MVD ile diğer parametreler arasında anlamlı istatistiksel ilişki gözlenmemiştir (p>0.05). Ayrıca MVD sağ kalım süresini de etkilememiştir. İstatistiki olarak anlamlı olmamakla 26birlikte distal tümörlerde daha fazla p53 ekspresyonu izlenmiştir. Buda p53'ün VEGF'yi uyararak MVD'yi artırıyor olabilir düşüncesini akla getirmiştir. Mide kanserinde halen hastalığın evresi prognoz açısından en önemli belirleyici olarak yerini korumaktadır. Bizim çalışmamızda, tek değişkenli analizde evrenin dışında preoperatif yüksek tümör markerının sağ kalımı etkilediği izlenmiştir. Tümör markerı yüksek olan hastalarda, ya da ileri evredeki mide tümörlerinde kötü prognoz nedeniyle yeni adjuvan tedavilerin denenmesinde fayda olabilir. Mide kanserinde uzak metastaz mevcutsa, sağ kalım sürelerinin az olması nedeniyle ameliyat büyük ölçüde palyatif amaçlı olacaktır. 27
Özet (Çeviri)
Abstract Introduction Gastric cancer is one of the most aggressive malignancy in humans, and having a 5 year survival of %90-100 when early diagnosed, declining to %15-25 in advanced stages. Although some patients have similar prognostic factors their clinical behaviour may be quite different. This may suggest that some different biologic factors affect the progression and prognosis of the disease. As of today new data are progressing about c-myc and p53 oncogenes and also MVD in gastric cancer. We decided to make a study about the relation of immunohistochemically demonstrated expression of p53, c-myc and MVD with other known prognostic parameters and also to analyze their influence on survival. Materials and Methods Forty patients who had resection for gastric carcinoma in the Department of Surgical Oncology were analyzed. In all patients age, sex, clinical findings, localization (proximal/distal), tumor markers (CEA/Cal9-9), histologic type according to the lauren classification, T (invasion depth) (T I-II/T III-IV), N (lymph node status) (N- /N+), metastasis status (M-/M+), tumor stage (Stagel-II/III-IV), c-myc (c-myc-/c- myc+), p53 (p53-/p53+) oncogene expression were recorded and microvessel densities (MVD) were counted after CD-34 staining. The analyses of associations 28among p53, c-myc, MVD and demographic and clinicopathologic features were made by statistical methods. Univariate and multivariate survival analyses were conducted. Results c-myc and p53 oncogenes had no relation with other known clinical, demographic and histopathologic features. MVD count was higher in distal tumors (p=0.04), but also MVD had no relation with other parameters. In univariate analysis tumor marker (TM) (p=0.03), lymph node status (N) (p=0.03), metastasis status (M) (p=0.01) and stage (p=0.04) were found to be important factors in predicting survival. In multivariate analysis only metastasis (p=0.02) was found to be important in predicting survival. Discussion p53 and c-myc oncogenes had no relation with other known prognostic parameters and also these markers didn't affect survival. When MVD and other clinical, histopathologic and demographic parameters were compared only localization of the tumor was found statistically significant (p=0.04), and the distal tumors had a higher MVD count. There was no statistically significant relation with MVD and other parameters (p>0.05). Also MVD didn't affect the survival. Although statistically not significant p53 expression of distal tumors were more pronounced. This may suggest that p53 induction of VEGF is responsible for high MVD count. 29Staging continues to be the most important prognostic factor in predicting survival in patients with gastric cancer. In our study other than stage preoperative higher levels of tumor markers reached significance in predicting survival in univariate analysis.Preoperative or postoperative newer adjuvant therapies may be indicated in patients with higher levels of preoperative tumor markers and also advanced tumors for the documented shorter survival rates. Gastric resection in patients with distant metastasis, must be considered as a palliative treatment as a result of decreased survival. 30