Molecular mechanisms of amygdalin as multifunctional anti-cancer drug: computational assessment
Çok fonksiyonel anti-kanser ilaç olarak amigdalinin moleküler mekanizmaları: bilgisayarlı değerlendirme
- Tez No: 681194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKIN TOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
'Kanser' bir biyolojik hastalıklar grubudur. Kanser hücresi apoptoz sinyalini kapatır, kontrolsüz bir şekilde çoğalır, antikanser tedavilere direnir ve uzak organlara yayılır. Bu nedenle, anahtar proteinleri hedefleyerek bu üç ana özelliği kontrol etmek, antikanser olarak umut verici bir strateji sağlayabilir. Çift kenetlenme, moleküler dinamik (MD) simülasyonu, temel bileşen analizi (PCA), serbest enerji manzarası (FEL) ve bağlanma serbest enerji tahmini (MM/PBSA), amigdalinin biyolojik aktivitelerinin moleküler temelini keşfetmek için uygulanmaktadır. Apoptoz indükleyicisi olarak amigdalin: kenetlenme, amigdalinin Bcl-2/BAX kompleksinin arayüzüne bağlandığını açıklığa kavuşturur. MD simülasyonu, amigdalinin Bcl-2 / BAX arasında bozulmaya neden olduğunu gösterdi. Ayrıca FEL ve PCA, Bcl-2 / amigdalinin Bcl-2/BAX'tan daha stabil olduğunu ortaya çıkardı. Kaspaz-3 durumunda, mesele, amigdalinin kaspaz-3'ün dinamiklerini artırarak kaspaz-3'ü aktive ettiği durumda farklıdır. PARP-1 için, amigdalin PARP-1 bağlanma cebini bloke etti. Amigdalin ile hücre döngüsü bölünmesi için hedefler olarak CDK1 / Siklin B, CDK 2 / Siklin A ve CDK 4 / Siklin D1 inhibisyonu. Elde edilen sonuçlar, amigdalinin CDK1 / Cyclin B, CDK 2 / Cyclin A'yı etkili bir şekilde inhibe ettiğini gösterdi. Metastazı hedefleyen elde edilen sonuçlar, amigdalinin AKT1, FAK1 ve ILK proteinlerine karşı inhibe edici metastaz aktivitesi gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Amygdalin, Amygdalin'in deneysel eylemlerinin gizemini açıkladı.
Özet (Çeviri)
The 'cancer' is a group of biological diseases. Cancer cell switches off the apoptosis signaling, proliferate uncontrollably, resist to anticancer therapies and spread into distant organs. Therefore, controlling these three main properties by targeting key proteins can give promising strategy as anticancer. Double docking, molecular dynamics (MD) simulation, principal component analysis (PCA), free energy landscape (FEL) and binding free energy estimations (MM/PBSA) are implemented to explore the molecular basis of the biological activities of amygdalin. Amygdalin as apoptosis inducer: the docking clarifies that amygdalin binds to the interface of Bcl-2/BAX complex. The MD simulation exhibited that amygdalin causes disruption between Bcl-2/BAX. Further, FEL and PCA revealed that the Bcl-2/amygdalin is more stable than Bcl-2/BAX. In the case of caspase-3 the matter is different where amygdalin activates caspase-3 through increasing the dynamics of caspase-3. For PARP-1, amygdalin blocked PARP-1 binding pocket. Inhibition of CDK1/Cyclin B, CDK 2/Cyclin A and CDK 4/Cyclin D1 as targets for cell cycle division by amygdalin. The obtained results showed that amygdalin inhibits CDK1/Cyclin B, CDK 2/Cyclin A effectively. Targeting the metastasis, the obtained results revealed that amygdalin shows an inhibitory-metastasis activity against AKT1, FAK1 and ILK proteins. Amygdalin disclosed a clarification of the mystery amygdalin's experimental actions.