Heidegger'in Platon yorumunda aletheia ve paideia kavramlarını ele alış biçimi ve eleştirisi
The handling and criticism of aletheia and paideia in Heidegger's exegesis of Plato
  1. Tez No: 681195
  2. Yazar: YAKUP ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Heidegger,“Platon'un Hakikat Doktrini”adlı makalesinde, Platon'un aletheia kavramını saklı olanın açılması bağlamından kopararak aletheia'yı ideanın boyunduruğu altına almak suretiyle, bilginin konusu olan şey ile karşılıklı olarak uygun düşmesi bakımından“doğruluk”olması itibarıyla ele aldığını iddia eder. Bu temelde paideia'nın da, paradigma esası itibarıyla ideanın model alınarak, eğitim alacak olana form kazandırma esasına dayandırıldığını savunmaktadır. Heidegger'e göre Platon açısından özgürleştirici bir amaç gütmesi gereken paideia etkinliği, ideanın normatif olana yükseltilmesinden dolayı, tam anlamıyla amacına ulaşmaktan çok uzakta kalmaktadır. Heidegger Platon'un aletheia ve paideia arasında kurmuş olduğu bu bağ nedeniyle aletheia'nın, saklı olanın açılması bakımından hakikat olması anlamından koparılarak varlığın en temel karakteri olan aletheia ve varlık arasında yarığın açılmasına neden olarak varlığın unutulmasına zemin hazırlamış olduğunu ileri sürmektedir. Bu tezin amacı Heidegger'in Platon yorumuna eleştiri sunmanın yanı sıra, Platon felsefesinde örtük kalmış bazı kavram ve düşünüş biçimleri hakkında, modern bir filozof üzerinden yeniden düşünme imkânları aramaktır. Bu bağlamda felsefe tarihi boyunca sürekli olarak tartışılagelmiş olan aletheia kavramının Heidegger için önemi ve Heidegger'in Platon yorumu dâhilinde bu kavramı ele alış biçimi ve bunun yanı sıra Platon düşüncesinde aletheia ve paideia kavramlarının iç içe geçen yapısı gereği, Platon'un aletheia ve paideia kavramları arasında kurmuş olduğu bağ ele alınacaktır. Nihai olarak ise Heidegger'in Platon yorumunda takip etmiş olduğu yöntemin sorunlu yanlarını ibraz ederek Heidegger'in Platon yorumunu değerlendireceğiz.
Özet (Çeviri)
Heidegger, in his article“Plato's Doctrine of Truth”, claims that Plato breaks the concept of aletheia out of the context of revealing what is hidden, and by subordinating aletheia to the idea, he deals with it as“truth”in terms of its reciprocity with the subject of knowledge. On this basis, he argues that paideia is based on the principle of giving form to the trainee by modeling the idea as a paradigm. According to Heidegger, the activity of paideia, which should have a kind of liberating purpose for Plato, is far from reaching its full purpose, due to the elevation of the idea to the normative one. Heidegger argues that due to this bond that Plato has established between aletheia and paideia, aletheia is separated from its meaning of being truth in terms of revealing the hidden, causing a rift between aletheia and being, which is the most basic character of existence, and thus paving the way for the forgetting of being. The aim of this thesis is to criticize Heidegger's interpretation of Plato, as well as to seek opportunities to rethink some concepts and ways of thinking that remained implicit in Plato's philosophy through a modern philosopher. In this context, it will be handled the importance of the concept of aletheia for Heidegger, which has been discussed continuously throughout the history of philosophy, and the way Heidegger's treatment of this concept within the Plato's interpretation, as well as the intertwining nature of the concepts of aletheia and paideia in connection of the bond that Plato has built. Finally, we will evaluate Heidegger's interpretation of Plato by presenting the problematic aspects of the method that Heidegger followed in his interpretation of Plato.