Nükleer güç santrallerinin ulusal güvenlik unsurları yönünden incelenmesi ve nükleer güç santrallerinde kolluk uygulamaları
Investigation of nuclear power plants in terms of national security and law enforcement applications in nuclear power plants
- Tez No: 681205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Nükleer Mühendislik, Energy, Nuclear Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Enerji, farklı formlarıyla birlikte canlı varlıkların temel varoluş ve hareket kaynağı, yapay cansız varlıkların ise üretim ve geliştirme ile bunların kullanımı ve birbirine dönüşümünde hem bir çıktı olabilmektedir. Enerji türlerinden olan elektrik enerjisi, bir ülkede sanayinin ve hayatın devamı için önemli bir gereçtir. Enerji arz güvenliği ise bu ihtiyaç ve bağlılıklar döngüsü içinde ihtiyaç duyulan enerjinin her daim kullanıma hazır halde bulundurulmasını hedeflemektedir. Enerjinin yerli ve milli kaynaklarla elde edilmesi ve devamlılığının sağlanması çok daha önemlidir. Her ne kadar enerji arz güvenliği açısından nükleer enerji vazgeçilmez bir kaynak ise de bazı hususların dikkatle incelenmesi gerekmektedir. Çünkü nükleer enerji kaynağı olan radyoaktif maddeler her türlü canlı varlığına yönelik doğal bir tehdit oluşturmaktadır. Bu husus aynı zamanda ülke güvenliği açısından da risk oluşturmaktadır. Türkiye, enerji arz güvenliğinin sağlanması amacıyla nükleer santrallerden elektrik üretilmesi ile ilgili adımlarını atmaya başlamıştır. Bu amaçla da Akkuyu ve Sinop Nükleer Güç Santralleri yapımı başlanmıştır. Bu çalışma da Türkiye'de kurulmaya başlanan nükleer güç santrallerinin oluşturduğu risk ve tehditlere yönelik asayiş ve kamu düzeni ile genel güvenliği sağlamaya yönelik görev alan kurumların bu konudaki alınması gereken tedbirlere yönelik önerileri sıralamaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy, with its different forms, can be the main source of existence and movement of living beings, and it can be both an output in the production and development of artificial non-living beings, their use and transformation into each other. Electric energy, one of the types of energy, is an important tool for the continuation of industry and life in a country. Energy supply security aims to keep the energy needed in this cycle of needs and commitments always ready for use. It is much more important to obtain energy from domestic and national resources and to ensure its continuity. Although nuclear energy is an indispensable resource in terms of energy supply security, some issues need to be carefully examined. Because radioactive materials, which are a source of nuclear energy, pose a natural threat to all living creatures. This issue also poses a risk for the security of the country. Turkey has started to take steps to generate electricity from nuclear power plants in order to ensure energy supply security. For this purpose, construction of Akkuyu and Sinop Nuclear Power Plants has started. This study also lists the recommendations of the institutions involved in ensuring public order and general security against the risks and threats posed by the nuclear power plants that have started to be established in Turkey, regarding the measures to be taken in this regard.