Marka iletişimi kapsamında ürün yerleştirme uygulamalarının nöropazarlama açısından incelenmesi
The research of product placement practices within the scope of brand communication in terms of neuromarketing.
  1. Tez No: 681204
  2. Yazar: YASİN İLKER ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAYFUN UZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Rekabetçi piyasa koşulları içerisinde sürdürülebilir olabilme çabası taşıyan işletmeler, rakipleri arasından sıyrılıp ürün ve hizmetlerini tüketicilere tanıtmak için birçok mecrada marka iletişimi çalışmaları yapmaktadırlar. Bu mecralar içinde popüler alanlardan birisi de ürün yerleştirme uygulamalarıdır. Ürün yerleştirme uygulamaları, markaların tüketiciler ile bağ kurmasına olanak sağlayan marka iletişiminin önemli bir aracıdır. Bu çalışmada ürün yerleştirme uygulamalarına karşı tüketicilerin gösterdikleri tepkileri ölçebilmek için, nöropazarlama araştırma tekniklerinden birisi olan Göz İzleme (Eye-Tracking) metodu kullanılarak; araştırmaya katılan 32 gönüllü katılımcıya, Starbucks markasının çeşitli mecralarda yapmış olduğu 10 adet ürün yerleştirme görseli izlettirilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen göz izleme verileri analiz edilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies, which are striving to sustain in competitive markets, apply brand communication strategies in many fields to represent their products and stand out from their competitors. Product placement is one of these strategies and it is preferred by many brands. The strategy is an important way to connect with consumers. In this study, one of coffee brands' product placement effect is studied by eye tracking method. The method is one of neuromarketing research type and applied to 32 participants after showing 10 different product placed images. Heat map datas are needed to analyse the results of eye tracking method. This studys' heat maps are conducted to comment on the results of research.