Geç Kretase Derdere ve Ordovisiyen Bedinan formasyonları (Diyarbakır kuzeyi) hidrokarbon kapanlarının 3-boyutlu sismik yorumlanması
3-dimensional seismic interpretation of hydrocarbon traps in Upper Cretaceous Derdere and ordovician Bedinan formations(northern Diyarbakır)
- Tez No: 745561
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Energy, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Güneydoğu Anadolu Miyosen Bindirme Kuşağı önü, Diyarbakır kuzeyleri civarının Kretase ve Ordovisiyen hazne kaya birimlerinin genel jeolojisi, tektoniği ve hidrokarbon kapan potansiyeli jeofizik yöntemlerle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı`na ait 3-boyutlu sismik veriler, bölgede daha önceden açılmış kuyu verisi ile deneştirilerek yaklaşık 400 km2'lik alanda, seviye ve fay yorumları sismik nitelik çalışmaları yanında, niceleyici sismik yorum değerlendirmeleriyle aramacılık riskinin daha da düşürülmesine çalışılmıştır. Aynı yöntemlerle, çalışılan alandaki hazne kaya ve kaynak kaya birimlerinin karakteristikleri ortaya konulmuştur. Çalışma alanı içerisinde ve çevresinde yer alan kuyulardaki kesilen hazne kaya ve kaynak kaya birimleri, sonik log ve kuyu jeofizik bilgilerinden yararlanarak ortalama hız değerleri hesaplanmış ve sismik kesitlerle deneştirilerek, çalışma alanındaki dağılımları haritalanmıştır. Bu sayede hidrokarbon potansiyeli olan alanlar belirlenmiş ve özellikle Paleozoyik kapan modeline uygun yapılara yönelik çalışmalar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The potential of the Cretaceous and Ordovician reservoir rock units in front of the Southeast Anatolian Miocene Thrust Belt and around the north of Diyarbakır were tried to be revealed by geophysical methods. The 3-Dimensional seismic data of the Turkish Petroleum Corporation has been integrated with the data of previously drilled wells in the region, and it has been tried to further reduce the exploration risk with quantitative seismic interpretation. Seismic attributes and quantitative studies have been evaluated as well as interpretation of the seismic horizons and faults approximately 400 km2 area. The characteristics of the reservoir and source rock units in the studied area were determined by the revelant methods. The average velocity values were calculated by using the sonic log and well geophysical information, the reservoir and source rock units in the wells located in and around the study area, and their distributions in the study area were mapped by correlating with the seismic sections. According to this way, areas with hydrocarbon potential have been identified and studies have been carried out on structures suitable for the Paleozoic trap model, especially.