Bir tıp fakültesi hastanesinde mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası grupların mükemmeliyetçilik ve benlik saygısı düzeylerinin değerlendirilmesi
A review of perfectionism and self esteem of groups before and after graduation iin a medical faculty hospital
  1. Tez No: 681245
  2. Yazar: DİLARA KARACA DURGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURCU KAYHAN TETİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışma bir tıp fakültesinde mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası grupların mükemmeliyetçilik düzeyleri ve benlik saygıları ve bunlarla ilişkili olabilecek faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal-metod: Kesitsel tanımlayıcı tipte çalışma olarak planlanan bu araştırma Şubat 2021-Mart 2021 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi hastanesinde çalışmakta olan hekimler ve tıp fakültesi öğrencileri üzerinde anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ulaşılması gereken en az kişiyi saptamak için yapılan güç analizine göre %95 güven aralığında ve %80 güçle çalışmaya en az 196 kişinin dahil olması gerekmektedir. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından ilgili litaratür taranarak oluşturulan sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı form, Frost Çok Boyutlu Mükemmelliyetçilik Ölçeği (FÇBMÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ)'nden oluşan anket kullanılmıştır. Analizler SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Gruplar arası kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare analizi (Pearson Chi-kare) uygulanmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında normal dağılım göstermeyen değişkenlerde Mann Whitney U testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında normal dağılım göstermeyen değişkenlerde Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. İki ölçümsel verinin karşılaştırılması için Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Goals: This research has been done to investigate perfectionism and self esteem levels of groups before and after graduation in a medical faculty, and factors related to these levels. Materials and Method: This article which planned to be a descriptive cross-sectional study has been done between feburary and march of 2021, using a survey among medical students and doctors working in İnönü University Turgut Özal Medical Center Hospital, who accepted to join the study. According to the power analysis, the minimum number of people required reach 95% confidence interval and 80% power is 196. A survey which containts sociodemographic attributes(which was formed by scanning relevant literature), frost multidimensional perfectionism scale(FMPS), rosenberg self esteem scale(RSES), was used to gather data. Analysis was done in SPSS packet software. Findings: 95(42,6%) non-graduate and 128(%57,4) graduate, 223 in total participants were involved in the study. Average age of the participants is 27,7±5,4 (min=20-maks=49). Average age of non-graduate participants is 23,7±2,0 and average age of graduate participants is 30,7±5,2.