Liderlik tarzının yönetsel patoloji algılarına etkisi: Karaman ili gıda sektöründeki beyaz yakalılar üzerine bir araştırma
The effect of leadership style on bureau pathologies: A research on food industry employees in Karaman province
- Tez No: 681273
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Liderlik, örgütlerin gelişimlerine, öğrenmelerine yol açan, örgütlerin başarılarına ciddi katkılar sunan bir süreç, bir olgudur. Bu bağlamda çevresel değişimlerin hızlı yaşandığı, teknolojinin gelişim hızının bu denli arttığı, küresel dünyada ancak iyi liderlerin öncülük ettikleri örgütlerin başarıya ulaşması mümkündür. Yönetsel patolojilerin günümüz örgütlerinde sıklıkla baş göstermesi yönetsel patolojileri yönetim ve organizasyon alanında önemli ve güncel kılmaktadır. Yönetsel patolojilerle baş edemeyen örgütlerin başarılı olma ihtimalleri zayıftır. Bu nedenle, bu olası patolojilerin iyi bir liderlik tarzıyla doğru yönetilmesi önem arzetmektedir. Bu çalışmanın amacı, liderlik tarzının yönetsel patolojiler üzerindeki etkisini saptamaktır. Bunun yapılabilmesi için Karaman ilinde faaliyet gösteren yedi gıda işletmesi beyaz yaka çalışanları örneklem olarak seçilmiş, ilgili örneklemde yüz yüze anket tekniği kullanılmış, elde edilen veriler SPSS 22.0 ve Smart PLS programları vasıtasıyla analiz edilmiştir. Demografik değişkenler SPSS 22.0 programına girilerek yüzde ve frekans analizleri yapılmıştır. Araştırmanın amacı çerçevesinde, liderlik tarzının yönetsel patolojiler üzerinde etkisinin olup olmadığının ortaya koyulabilmesi maksadıyla veriler Smart PLS 3.8 (Kısmi En Küçük Kareler) yapısal eşitlik modellemesi ile analize tabi tutulmuştur. Yapılan analizler neticesinde liderlik tarzının yönetsel patolojiler üzerinde etkili olduğu sonucu elde edilmiş, kurulan 10 hipotez ilgili örneklemde kabul görmüştür. Bu bağlamda, araştırmanın amacının gerçekleştiği sonucuna varmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Leadership is a process, a phenomenon, and training for improvements to lead to their development, learning, and training. In this context, it is only possible for organizations led by good leaders to succeed in the global world where environmental changes are experienced rapidly and the speed of development of technology has increased so much. The frequent emergence of managerial pathologies in today's organizations makes managerial pathologies important and current in the field of management and organization. Organizations that cannot cope with managerial pathologies are unlikely to be successful. For this reason, it is important to manage these possible pathologies correctly with a good leadership style. The aim of this study is to determine the effect of leadership style on managerial pathologies. In order to do this, white-collar employees of seven food businesses operating in the province of Karaman were selected as a sample, face-to-face survey technique was used in the relevant sample, and the data obtained were analyzed through SPSS 22.0 and Smart PLS programs. Percentage and frequency analyzes were performed by entering demographic variables into the SPSS 22.0 program. Within the scope of the research, the data were analyzed with Smart PLS 3.8 (Partial Least Squares) structural equation modeling in order to reveal whether the leadership style has an effect on managerial pathologies. As a result of the analysis, it was concluded that the leadership style was effective on managerial pathologies, and 10 hypotheses were accepted in the relevant sample. In this context, it is possible to conclude that the purpose of the research has been achieved.