Genç futbolcularda farklı nöromüskuler ısınma protokolleri sonrasında yapılan aktif sıçrama performansının biyomekanik parametreler üzerine etkisi
The acute effects of different neuromuscular warm-up protocols on biomechanical parameters of counter movementjump in young in young soccer players
- Tez No: 681274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı günümüzde bir antrenman yöntemi olarak da kullanılan bütünleştirilmiş nöromüskuler ısınma protokolleri (PEP, FIFA 11+ ve HarmoKnee) ve dinamik ısınma protokolü arasındaki farklılıkların biyomekanik parametreler açısından incelenmesidir. Çalışmaya elit U16 ligi kategorisinde, Yukatel Denizlispor takımında lisanslı olarak spor yapan 19 erkek futbolcu (Yaş: 15,05 0,05 yıl; Boy uzunluğu: 173,39 4,64 cm; Vücut ağırlığı: 62,89 5,34 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular ölçümlere başlamadan önce ısınma protokollerine göre rastgele 4 gruba ayrılmışlardır. Her bir sporcu tüm ısınma protokolü gruplarında yer almıştır. Çalışma iki kısımda gerçekleştirilmiş. Birinci kısımda, çalışmanın ilk günü, sporculara uygulanacak ısınma protokolleri detaylı olarak anlatılmıştır. Daha sonra sporculara antropometrik ölçümler ve maksimal istemli kasılma testi yapılmıştır. Çalışmanın ikinci kısımda ise her bir ısınmanın protokolünden hemen sonra sporculara sensör ve işaretçileri yerleştirilmiş ve sporculardan kuvvet platformu üzerinde iki aktif sıçrama performansı yapmaları istenmiştir. Sıçramalar sırasında sporculardan EMG, kinematik ve kinetik veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the differences between the integrated neuromuscular warm-up protocols (PEP, FIFA 11+ and Harmoknee) and dynamic warm-up protocols which are also used as atraining method in terms of biomechanical parameters.Nineteen football players in the elite U16 league category who were licensed in Yukatel Denizlispor team (age: 15.05 0.05 years; height: 173.394.64 cm; body weight: 62.895.34 kg) participated voluntarily. Before the measurements started, the athletes were randomly divided into 4 groups according to the warm-up protocols. Each athlete took part in all warm-up protocol groups. The study was carried out in two parts. In the first part, the first day of the study, application of the warm-up protocols was explained in detail. Following, anthropometric measurements and maximal voluntary contraction tests were performed. In the second part of the study, sensors and markers were placed on the athletes and the athletes were asked to perform two active jump performances on the force platform immediately after completion of each warm-up protocol. Electromyographic, kinematic and kinetic data were collected during the jump performances. According to the obtained results of the evaluated parameters, there was statistical diffrreneces in the parameters of jump height, knee angle, angular velocity of lower and upper leg, maximal ground reaction force.