Öğretmenlerde duygusal öz-yeterlik ve duygusal tepkisellik arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolü
The mediation role of psychological resilience in the relation between emotional self-efficacy and emotional reactivity in teachers
  1. Tez No: 681285
  2. Yazar: DURSUN EZGİ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM EVİN AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerde duygusal öz yeterlilik ile duygusal tepkisellik arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu 570 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada bireylerin demografik özelliklerine dair bilgi elde etmek amacıyla kişisel bilgi formu, duygusal öz-yeterliklerini belirlemek amacıyla“Duygusal Öz-Yeterlik Ölçeği”, duygusal tepkiselliklerini belirlemek amacıyla“Duygusal Tepkisellik Ölçeği”ve psikolojik dayanıklılıklarını belirlemek amacıyla“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada, veri analizinde Pearson korelasyon analizi, betimsel istatistikler ve test edilen modelin aracılık etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı Sıradan En Küçük Kareler Regresyona dayalı yaklaşım ve Bootstrap Yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularında, duygusal öz-yeterlik ve duygusal tepkisellik arasında (r=-.217, p.001).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of psychological resilience in the relationship between emotional self-efficacy and emotional reactivity in teachers. The study group of the research consists of 570 teachers. In the study, a personal information form was used to obtain information about the demographic characteristics of individuals, the“Emotional Self-Efficacy Scale”to determine their emotional self-efficacy, the“Emotional Responsiveness Scale”to determine their emotional reactivity, and the“Psychological Resilience Scale for Adults”were used to determine their psychological resilience. In the study, Pearson correlation analysis, descriptive statistics and whether the mediating effects of the tested model are statistically significant in data analysis were examined using the Ordinary Least Squares Regression-based approach and Bootstrap Method. In the findings of the study, between emotional self-efficacy and emotional responsiveness (r = -. 217, p .001).