Serum fetuin-A seviyesi ile generalize osteoartritin klinik şiddeti arasındaki ilişki
The relationship between serum fetuin-A level and clinical severity of generalized osteoarthritis
  1. Tez No: 681288
  2. Yazar: TUĞÇE NUR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÖZDOLAP ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Osteoartrit(OA), en sık görülen eklem hastalığıdır. Günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlılığa, yaşam kalitesinde azalmaya, fiziksel dizabilite ve ağrıya neden olmaktadır. Osteoartrit biyomekanik, travmatik, genetik, metabolik ve inflamatuar faktörlerin etkisiyle meydana gelen, kıkırdak yapım ve yıkımı arasındaki dengesizlik sonucu ortaya çıkan, eklem kıkırdağındaki yetmezlik, subkondral skleroz, osteofit formasyonu ve ilerleyen dönemlerde kist oluşumu ile giden dejeneratif, progresif bir eklem hastalığıdır. Primer OA, tek bir eklem tutulumu şeklinde olabileceği gibi birden fazla eklemin etkilendiği generalize osteoartrit (GOA) formunda da görülebilir. Klinik olarak inflamatuar bulguların ortaya çıkması, patogenezde inflamatuar mekanizmaların da etkili olduğunu düşündürmektedir. İnflamatuvar belirteçlerin osteoartrit patofizyolojisinde etkin rol oynadıkları düşünülmekte ve hastalık progresyonunu ya da hastalık şiddetini belirleyici olarak kullanılması konusunda çalışmalar devam etmektedir. Fetuin-A molekülü son zamanlarda vasküler kalsifikasyon ve inflamatuar süreçlerdeki yeri araştırılan bir glikoproteindir. Non-kollajenöz kemik matriksin majör komponenti olarak değerlendirilir. TGF-β/BMP etkisini antagonize ederek kemik remodelingini ve büyümesini sağladığı bilinmektedir. İnflamasyonun evresine göre negatif ya da pozitif akut faz reaktanı olarak görev yapabildiğine dair görüşler vardır. İnflamasyonun akut döneminde IL-1, IL-6 ve TNF-α tarafından baskılanırken, kronik dönemde proinflamatuar rol oynayabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada serum Fetuin-A düzeyinin generalize OA tanılı hastalarda klinik şiddet ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Şubat 2020- Aralık 2020 tarihleri arasında, 40-70 yaş aralığında, ACR, Kellgren-Moore ve Dougados kriterlerinden herhangi birine göre generalize OA tanısı almış 62 hasta ve 64 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini içeren bir anket formu yüz yüze görüşme yapılarak dolduruldu. Hastaların ağrı, tutukluk şikayeti olan eklemleri fizik muayene ve direkt grafi ile değerlendirildi. Hasta grubunda ağrı düzeyi Visüel Analog Skala(VAS) ile sorgulandı. Hastalığın klinik şiddeti ise ağrı, eklemde sertlik ve fiziksel fonksiyon başlıkları altında 3 ayrı kategoride Western Ontario and McMaster Universities (WOMAC) Osteoartrit Değerlendirme Skalası ile değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubundan alınan periferik kanda serum Fetuin-A, CRP ve IL-1B seviyelerine bakıldı. Çalışmamızda serum Fetuin-A düzeyi hasta grubunda ortalama 8,92 ng/ml (min:3,55- max:58,28) , kontrol grubunda ise ortalama 6,94 ng/ml (min:1,11- max:29,87) olarak bulundu. Hasta grubunda serum Fetuin-A düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (p=0,017). Her iki grup arasında serum IL-1B (p=0,119) ve CRP (p=0,198) düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Hasta grubunda serum Fetuin-A düzeyi ile IL-1B düzeyleri arasında anlamlı, pozitif yönlü zayıf bir ilişki saptanırken (r=0.261, p=0.005); serum Fetuin-A düzeyi ile CRP düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p=0.206). Fetuin-A seviyesi ile VAS ve WOMAC skorları arasında anlamlı ilişki saptanmadı (sırasıyla p=0.726, p=0.681). Çalışmamızda serum Fetuin-A düzeyi GOA grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptanmıştır. GOA grubunda serum Fetuin-A düzeyi ile serum IL-1B düzeyi arasında pozitif korelasyon olduğu gösterilmiştir. Bu sonuçlar Fetuin-A'nın GOA patogenezinde etkili bir biobelirteç olabileceğini düşündürmektedir. GOA grubunda serum Fetuin-A düzeyi ile hastalık süresi, VAS ve WOMAC arasında anlamlı ilişki gösterilememiştir. Sonuçlar Fetuin-A'nın GOA patogenezinde etkili bir biobelirteç olabileceğini düşündürse de, OA klinik şiddeti ile ilişkisini değerlendirmek için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is the most common joint disease. It causes limitations in daily life activities, decrease in quality of life, physical disability and pain. Osteoarthritis is a degenerative, progressive joint disease caused by the effect of biomechanical, traumatic, genetic, metabolic and inflammatory factors, resulting from the imbalance between cartilage formation and destruction, and with insufficiency in the joint cartilage, subchondral sclerosis, osteophyte formation and cyst formation in the later stages. Primary OA can be seen in a single joint involvement or in the form of generalized osteoarthritis (GOA) in which more than one joint is affected. The emergence of clinical inflammatory findings suggests that inflammatory mechanisms are also effective in the pathogenesis. Inflammatory markers are thought to play an active role in the pathophysiology of osteoarthritis, and studies are ongoing to use them as determinants of disease progression or disease severity. Fetuin-A molecule is a glycoprotein that has been investigated in vascular calcification and inflammatory processes. İt is considered as the major component of the non-collagenous bone matrix. It is known that it helps bone remodeling and growth by antagonizing the effect of TGF-β / BMP. There are opinions that it can act as a negative or positive acute phase reactant depending on the stage of inflammation. While it is suppressed by IL-1, IL-6 and TNF-α in the acute phase of inflammation, it has been reported that it may play a proinflammatory role in the chronic phase. In this study, it was aimed to investigate the relationship between serum Fetuin-A level and clinical severity in patients with generalized OA. Between February 2020 and December 2020, sixty-two patients diagnosed with generalized OA according to any of the ACR, Kellgren-Moore and Dougados criteria, and 64 healthy controls, between the ages of 40-70, were included in the study. A questionnaire containing sociodemographic characteristics of the participants was filled by face-to-face interviews. The joints of the patients with complaints of pain and stiffness were evaluated with physical examination and direct radiography. The pain level in the patient group was questioned using the Visual Analogue Scale (VAS). Disability due to the disease was evaluated with the Western Ontario and McMaster Universities (WOMAC) Osteoarthritis Rating Scale. Serum Fetuin-A, CRP and IL-1B levels were measured in the peripheral blood taken from the patient and control groups. In our study, the average serum Fetuin-A level was 8.92 ng / ml in the patient group (min: 3.55- max: 58.28) and 6.94 ng / ml in the control group (min: 1.11- max: 29.87). Serum Fetuin-A level was significantly higher in the patient group compared to the control group (p = 0.017). There was no significant difference in serum IL-1B (p = 0.119) and CRP (p = 0.198) levels between the two groups. While a significant, weak positive relationship was found between serum Fetuin-A level and IL-1B levels in the patient group (r = 0.261, p = 0.005); there was no significant relationship between serum Fetuin-A level and CRP level (p = 0.206). There was no significant relationship between Fetuin-A level and VAS or WOMAC scores (p = 0.726, p=0.681, respectively). In our study, serum Fetuin-A level was found to be significantly higher in the GOA group compared to the control group. It has been shown that there is a positive correlation between serum Fetuin-A level and serum IL-1B level in the GOA group. These results suggest that Fetuin-A may be an effective biomarker in GOA pathogenesis. No significant relationship was shown between serum Fetuin-A level and disease duration, VAS and WOMAC in GOA group. Although the results suggest that Fetuin-A may be an effective biomarker in GOA pathogenesis, more comprehensive studies are needed to evaluate its relationship with the clinical severity of OA.