Vinkristin sülfat ile tedavi edilen transmissible venereal tümörlü köpeklerin serum vasküler endotelyal büyüme faktörü seviyeleri
Serum vascular endothelial growth factor levels in bitches with canine transmissible venereal tumors treated with vincristine sulphate
- Tez No: 681292
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CEYHUN MACUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sunulan çalışmada Transmissible Venereal Tümörlü (TVT)'lü köpeklerde tümör anjiyogenezisinde önemli bir faktör olan Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü'nün (VEGF) serum konsantrasyonunun belirlenmesi ve vinkristin sülfat ile tedavide bu faktörün seyrinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Diğer taraftan VEGF seviyesi ile vinkristin sülfat uygulama sayısı arasında bir ilişkinin olup olmadığı da araştırılmıştır. Çalışma materyalini; ovariohisterektomi (OHE) yapılmamış, TVT tanısı konulmuş kangal ve kangal melezi 12 dişi köpek (çalışma grubu), OHE yapılmamış kangal ve kangal melezi sağlıklı 12 dişi köpek (kontrol grubu) oluşturdu. Çalışma grubuna alınan 12 köpekten her tedavi öncesi ve tedavi bittikten 1 hafta sonra kan alındı. Kontrol grubunda yer alan köpeklerden de kan alındı. Çalışma grubunda yer alan vakaların tamamı 3-8 vinkristin sülfat uygulamasıyla tedavi edildi. Hastaların 3'ü 3 uygulamayla, 6'sı 4 uygulamayla, 1'i 5 uygulamayla, 1'i 6 uygulamayla ve 1'i 8 uygulamayla iyileşti. Tedavi öncesi serum VEGF seviyesi ile vinkristin sülfat uygulama sayısı arasında yapılan korelasyon analizinde herhangi bir ilişkiye rastlanmadı (r =0.51). Çalışma grubundaki köpeklerin tedavi öncesi serum VEGF değeri ile kontrol grubundaki köpeklerin serum VEGF değerleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0.160). Sonuç olarak TVT'li köpeklerin serum VEGF değerinin sağlıklı köpeklere göre daha yüksek olmasına rağmen farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi. Tedavi öncesi serum VEGF değeri ile uygulama sayısı arasında korelasyon bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The goal of our study is to determine the serum concentrations of Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) in dogs with transmissible venereal tumor (TVT), which is an importantfactor in tumor angiogenesis, and to evaluate the levels of VEGF in thetreatment of vincristine sulfate. On the otherhand, it was also investigated whether there is a relationship between VEGF level and the number of vincristine sulfate administrations. For this study, twelve Kangal Shepherd sanditscrossbreds without ovariohysterectomy (OHE) diagnosed with TVT constituted the study group and 12 healthy Kangal Shepherd sanditscross breds without OHE constituted the control group. Blood samples were collected from the 12 dog sincluded in the study group before each treatment and one week after the treatment completed. Blood samples were also collected from dogs in the control group. Allcases in the study group were treated with 3-8 vincristine sulfate administrations. 3 of the patients recovered with 3, 6 of the dogs with 4, 1 with 5, 1 with 6 administrations and 1 with 8 weeks of administrations. No correlation was found between pre-treatment serum VEGF levels and the number of vincristine sulphate administrations (r = 0.51). When serum VEGF values of dogs in the study group were compared with the pre-treatment serum VEGF values of dogs in the control group, nostatistical difference was found (p = 0.160). İn conclusion; although serum VEGF values of dogs with Transmissible Venereal Tumor were higher than healthy dogs, it was determined that there was no statistical difference. There was no correlation between pre-treatment serum VEGF value and the number of applications.