Köpeklerde görülen transmissible venereal tümör olgularında kemoterapi protokolüne eklenen propolisin etkileri
Effects of propolis added chemotherapy protochol in canine transmissible venereal tumor
  1. Tez No: 880931
  2. Yazar: HİKMET AYSIN USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ORUÇ, PROF. DR. DENİZ NAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Transmissible venereal tümör (TVT), dişi ve erkek köpeklerde görülen, genellikle çiftleşmeyle bulaşan bir tümördür. Bu çalışmada, vinkristin sülfat ile standart medikal tedavi (intravenöz yolla 0,025 mg/kg, haftada bir) alan TVT'li köpeklerde, farklı yollarla propolis uygulamasının, iyileşme süresi, bazı karaciğer enzim düzeyleri ve kan parametrelerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya 24 TVT'li köpek (9 erkek, 15 dişi), ırk ve yaş gözetmeksizin dahil edildi. Çalışma, kontrol (n=6, sadece vinkristin sülfat), oral (n=7, vinkristin sülfat+ ham propolis 100 mg/kg, günde bir), lokal [n=5, vinkristin sülfat+ ham propolis 100 mg/ml (70 mg reçine/ml), günde bir, sprey] ve oral+lokal [n=6, vinkristin sülfat + ham propolis 100 mg/kg, günde bir, oral+ham propolis 100 mg/ml (70 mg reçine/ml) günde bir, lokal, sprey] olarak dört gruba ayrılarak yapıldı. Her hafta, klinik kontrolden sonra smear ve kan alındı. Diff-quick boyama testi ile boyama ve histopatolojik inceleme yapıldı. Beyaz kan hücreleri, bunlardan nötrofil, lenfosit, monosit ve eozinofil ile hemoglobin, hematokrit ve platelet, alanin aminotransferaz, aspartat aminotransferaz, alkalen fosfataz, gama glutamil transferaz ve laktat dehidrojenaz tedavi başlangıcında ve sonrasında ölçüldü. Ortalama iyileşme süresi kontrol grubu için 5,00; oral grup için 4,42; lokal grup için 3,60 ve oral+lokal grup için 4,16 hafta olarak tespit edildi. İstatistiki olarak fark bulunmamakla birlikte propolis ilave edilen tüm gruplarda iyileşme süresinin daha kısa olduğu görüldü. Propolisin dozu düşük kalmış olabilir veya propolis TVT'ye yeterince etkili olmayabilir. Tüm gruplarda, tedavi gören köpeklerin bir kısmında nötrofili, nötropeni, lökositoz ve lökopeni tespit edildi. Kontrol ve deney grubu köpeklerin karaciğer enzim düzeylerinin referans değer aralığında olduğu görüldü ve vinkristin sülfatın hepatotoksisiteye neden olmadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Transmissible venereal tumor (TVT) is a tumor that occurs in both male and female dogs and is typically transmitted through mating. This study aimed to investigate the effects of administering propolis via different routes on the recovery time, certain liver enzyme levels, and blood parameters in dogs with TVT undergoing standard medical treatment with vincristine sulfate (administered intravenously at 0.025 mg/kg weekly). A total of 24 dogs with TVT (9 males, 15 females), irrespective of breed and age, were included in the study. The study was divided into four groups: a control (n=6, receiving only vincristine sulfate), an oral (n=7, receiving vincristine sulfate + 100 mg/kg raw propolis daily), a local [n=5, receiving vincristine sulfate + 100 mg/ml raw propolis (70 mg balsam/ml) daily, spray], and an oral+local group [n=6, receiving vincristine sulfate + 100 mg/kg raw propolis daily, orally and 100 mg/ml raw propolis (70 mg balsam/ml) daily, locally, spray]. Weekly, clinical examinations were conducted, and smears and blood samples were collected. Staining and histopathological examination were performed using the Diff-quick staining test. White blood cells, neutrophils, lymphocytes, monocytes, eosinophils, as well as hemoglobin, hematocrit and platelets, alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase, alkaline phosphatase, gamma-glutamyl transferase, and lactate dehydrogenase were measured. The average recovery time was determined to be 5.00 weeks for the control group, 4.42 weeks for the oral group, 3.60 weeks for the local group, and 4.16 weeks for the oral+local group. Although no statistical significance was found, all groups treated with propolis showed shorter recovery times. The reasons of this situation could be the low dosage of the propolis or propolis could not effect on TVT good enough. Neutrophilia, neutropenia, leukocytosis, and leukopenia were observed in some treated dogs in all groups. The levels of liver enzymes in both the control and experimental groups were within the reference range, indicating that vincristine sulfate did not cause hepatotoxicity.