Kurkumin, vinkristin sülfat ve kombinasyonlarının köpek meme kanserinde sitotoksik etkilerinin moleküler düzeyde araştırılması
Molecular investigation of the cytotoxic effects of curcumin, vincristine sulfate and their combinations in canine breast cancer
- Tez No: 944204
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Meme kanseri insanlarda ve hayvanlarda en sık görülen malign tümörlerden biridir. Veteriner onkoloji alanında tümör progresyonu ve tedaviye yanıt mekanizmalarının moleküler düzeyde anlaşılması, yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, vinkristin sülfat, kurkumin ve bu iki bileşiğin kombinasyonunun, CMT-U27 köpek meme karsinomu hücreleri üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada hücre canlılığı, XTT hücre canlılık testi ile analiz edilmiş; apoptotik ve nekrotik değişiklikler ise Hoechst 33342, Annexin V ve Propidyum İyodür boyaları kullanılarak floresan mikroskobu altında incelenmiştir. Ayrıca, apoptozis mekanizmasında yer alan P53, BCL-2, MCL1, BAX ve BID genlerinin ekspresyon düzeyleri kantitatif gerçek zamanlı PCR yöntemiyle belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, vinkristin Sülfat ve kurkumin kombinasyonunun hücre canlılığını belirgin düzeyde azalttığını ve bu kombinasyon tedavisinin özellikle pro-apoptotik BAX ve BID genlerinin yanı sıra tümör baskılayıcı P53 geninin ekspresyonunu belirgin şekilde artırdığını göstermiştir. Bu sonuçlar, kurkumin ile kombine edilen vinkristin Sülfatın köpek meme tümörü hücrelerinde apoptotik hücre ölümünü tetikleyebileceğini ve kombinasyon tedavisinin köpek meme tümörlerinin tedavisinde potansiyel bir strateji olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Mammary cancer is one of the most common malignant tumors in both humans and animals. In the field of veterinary oncology, understanding the mechanisms of tumor progression and treatment response at the molecular level is of great importance for the development of new therapeutic strategies. In this thesis, the cytotoxic and apoptotic effects of vincristine sulfate, curcumin, and their combination were evaluated on CMT-U27 canine mammary carcinoma cells. Cell viability was assessed using the XTT assay, while apoptotic and necrotic changes were examined under a fluorescence microscope using Hoechst 33342, Annexin V, and Propidium Iodide staining. Additionally, the expression levels of apoptosis-related genes including P53, BCL-2, MCL1, BAX, and BID were determined by quantitative real-time PCR. The findings demonstrated that the combination of vincristine sulfate and curcumin significantly reduced cell viability, and this combination treatment notably increased the expression of pro-apoptotic genes BAX and BID, as well as the tumor suppressor gene P53. These results suggest that vincristine sulfate combined with curcumin may induce apoptotic cell death in canine mammary tumor cells and could be considered a potential therapeutic strategy for the treatment of canine mammary tumors.