Antibakteriyel madde içeren adezivler ile antibakteriyel madde içermeyen adezivlerin hücre kültürü ortamında sitotoksisite açısından değerlendirilmesi
Evaluation of adhesives containing antibacterialagents and antibacterial-free adhesives in terms ofcytotoxicity in cell culture medium
- Tez No: 681331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF PINAR BAKIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu tezin amacı; antibakteriyel bileşen içeren adeziv sistemler ile antibakteriyel bileşen içermeyen adeziv sistemlerin, sitotoksisite açısından kıyaslanarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda beş farklı adeziv sistem, hücre kültürü ortamında direkt temas yöntemiyle biyouyumluluk açısından karşılaştırılarak değerlendirildi. Test materyallerinin dört farklı dilüasyonu ( %1, %0.1, %0.01, %0.001) L929 fare fibroblast hücre kültürü ortamına ilave edildikten sonra; üç farklı zaman periyodunda (24-48-72 saat) inkübe edilen test materyallerinin, hücre proliferasyonuna etkileri, XTT testi ile değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde, , iki yönlü varyans analizi ve Bonferoni post-testinden yararlanıldı. Bulgular: Gluma self etch adeziv sistemin yüksek dozlarının hücre canlılığını kontrole göre anlamlı ölçüde azalttığı ,doz arttıkça hücre canlılığında istatistiksel olarak anlamlı ölçüde farklılık olmadığı görülmüştür. Öte yandan, bütün inkübasyon sürelerinde en yüksek dozda bile toksik etki düşük bulunmuştur. Clearfil SE Bond ve adeziv sistem, tüm inkübasyon sürelerinde, en yüksek dozda(%1) kontrole göre anlamlı ölçüde hücre canlılığını azaltmıştır. Peak Universal adeziv sistem, tüm dozlarda kontrole göre anlamlı ölçüde hücre canlılığını azaltmıştır. Gluma 2 Bond'un en yüksek dozda(%1) hücre canlılığını anlamlı ölçüde azalttığı, bu azalmanın zaman bağımlı olarak arttığı görülmektedir. Clearfil Protect Bond adeziv sistemin; tüm inkübasyon süreleri için, %1 ve %0,1 dozlarının hücre canlılığını anlamlı ölçüde azalttığı görülmektedir. Materyallerin hem 48 hem de 72 saatlik inkübasyonda anlamlılık dereceleri farklı olsa da benzer etkileri olduğu saptanmıştır. Sonuç: Adeziv sistemlere eklenen antibakteriyel bileşenlerin biyouyumluluğa olumsuz bir etkisi olmamıştır. En yüksek dozun hem antibakteriyel içeriğe sahip adeziv sistemlerde hem de antibakteriyel içeriğe sahip olmayan adeziv sistemlerde en toksik dozu oluşturduğu, bunun inkübasyon süresi ile artış gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to compare the adhesive systems containing antibacterial components and the antibacterial component-free in terms of cytotoxicity. Materials and Methods: In our study, five different adhesive systems were evaluated in terms of biocompatibility by direct contact method in cell culture medium. Four different dilutions of the test materials (1%, 0.1%, 0.01%, 0.001%) were added to the L929 mouse fibroblast cell culture medium and the effects of test materials incubated in three different time periods (24-48-72 hours) on cell proliferation were assessed by XTT test. . Two-way analysis of variance and Bonferoni post-test were used for statistical analysis. Results: It was observed that high doses of Gluma self etch adhesive system significantly decreased cell viability compared to control and there was no statistically significant difference in cell viability as the dose increased. However, toxicity was low even at the highest dose in all incubation times. Clearfil SE Bond and adhesive system significantly reduced cell viability compared to control at the highest dose (1%) in all incubation times. Peak Universal adhesive system significantly reduced cell viability compared to control at all doses. It is observed that Gluma 2 Bond significantly reduces cell viability in the highest dose (1%), and this decrease increases with time. For all incubation times of the Clearfil Protect Bond adhesive system, doses of 1% and 0.1% significantly reduce cell viability. Although both the 48 and 72 hour incubation levels of the materials differed significantly, they had similar effects. Conclusion: The antibacterial components added to adhesive systems had no negative effect on biocompatibility. It was observed that the highest dose was the most toxic dose in both the adhesive systems with antibacterial content and in the adhesive systems without antibacterial content, which increased with incubation time.