Yetişkinlerde hedonik açlık durumunun sosyal medya bağımlılığı ve obezite ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the association of hedonic hunger status with social media addiction and obesity in adults
- Tez No: 681334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hedonik açlık fizyolojik olarak enerji ihtiyacı olmadan, tüketilen yiyecekten haz almayı amaçlayan iştah ve dürtü olarak tanımlanmaktadır. Hedonik açlık oluşumunda görsel uyaranlar önemli yer tutmaktadır. Görsel uyaranlarla en sık karşılaşılan yerlerden biri sosyal medyadır. Sosyal medyanın kişinin günlük aktivitelerini, aile ve arkadaş ilişkilerini etkileyecek düzeyde kullanımı sosyal medya bağımlılığını oluşturmaktadır. Bu çalışmada yetişkinlerde (n=327) hedonik açlık durumunun sosyal medya bağımlılığı ve obezite ile ilişkisi araştırılmıştır. Katılımcıların hedonik açlık durumları“Besin Gücü Ölçeği”, sosyal medya bağımlılıkları“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu”kullanılarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların lezzetli besinlere karşı duyduğu isteği değerlendirmek amacıyla“Görsel Analog Skalası”kullanılmıştır. Katılımcılar BKİ değerlerine göre sınıflandırıldığında %8,6'sının (n=28) düşük kilolu, %62,4'ünün (n=204) normal aralıkta, %19,3'ünün (n=63) aşırı kilolu ve %9,7'sinin (n=32) obez grubunda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hedonic hunger is defined as appetite and impulse for the purposes of pleasure tothe food consumed without physiological energy needs. Visual stimuli play an important role in the occurrence of hedonic hunger. One of the most common platform where visual stimuli are encountered is social media. Use of social media at a level that affects the daily activities of a person and relations with his/her family and friends constitutes social media addiction. In this study, the relationship between hedonic hunger, social media addiction and obesity in adults (n=327) was investigated. Participants' hedonic hunger status and social media addiction were evaluated using the“Power of Food Scale”and“Social Media Addiction Scale-Adult Form”respectively. The“Visual Analog Scale”was used to determine the participants' desire for delicious foods. When the participants were classified according to their BMI values: 8,6% (n=28) were underweight; 62,4% (n=204) were in the normal range; 19,3% (n=63) were overweight; and 9,7% (n=32) were obese.