Karbapenem dirençli enterobacterales (CRE) ile karbapenem duyarlı enterobacterales kan dolaşım enfeksiyonlarının hastalık şiddeti ve prognoz açısından karşılaştırılması
Comparison of carbapenem resistant enterobacterales (CRE) and carbapenem sensitive enterobacterales blood circulatory infections in terms of disease severity and prognosis
- Tez No: 681335
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Karbapenemler genişletilmiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üreten mikroorganizmaların tedavisinde genellikle ilk tercih edilen antibiyotik grubudur. GSBL üreten Enterobacterales etkenli enfeksiyonların artışıyla birlikte, karbapenem kullanımı da artmış ve buna bağlı olarak karbapeneme direnç oranlarında belirgin bir yükselme görülmüştür. Ciddi seyirli CRE enfeksiyonları olan hastalar için %30-75 arasında ölüm oranları bildirilmiştir. Bu çalışmada karbapenem dirençli ve karbapenem duyarlı Enterobacterales etkenli kan dolaşım enfeksiyonlarının hastalık şiddeti ve prognozu açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hastalık şiddeti ve prognozu hakkında elde edilecek bilgiler hastalığın optimal tedavisi ve korunma yöntemlerinin planlaması açısından yol gösterici olabilir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak 2015-2019 yılları arasında ZBEÜ yatan ve kan kültüründe karbapenem dirençli Enterobacterales üreyen 32 hasta (Grup 1) ile kan kültüründe karbapenem duyarlı Enterobacterales üreyen olan 31 hasta (Grup 2) hastalık şiddeti ve prognoz açısından kıyaslanmıştır. Bulgular: Grup 1 ve Grup 2 temel özellikler açısından kıyaslandığında; ortalama yaş, cinsiyet oranı, komorbidite varlığı açısında benzer oranlara sahipti. Yedinci gün mortalite birinci grupta %25 ikinci grupta %12,9 saptandı. 28. Gün mortalite birinci grupta % 43,8 ikinci grupta %22,6 saptandı. Ancak gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Yapılan lojistik regresyon analizinde de sonuçlar benzer bulundu. Sonuç: Karbapenem dirençli Enterobacterales etkenli kan dolaşımı enfeksiyonları karbapeneme duyarlı Enterobacteralesler ile kıyaslandığında daha yüksek oranda mortaliteye sebep oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Carbapenems are generally the first choice of antibiotics in the treatment of extended spectrum beta-lactamase (ESBL) producing microorganisms. With the increase in infections caused by ESBL-producing Enterobacterales, the use of carbapenem has also increased and a significant increase in carbapenem resistance rates has been observed. Mortality rates of 30-75% have been reported for patients with severe CRE infections. In this study, it was aimed to compare blood circulation infections caused by carbapenem-resistant and carbapenem-sensitive Enterobacterales in terms of disease severity and prognosis. The information to be obtained about the severity and prognosis of the disease can be a guide in planning the optimal treatment and prevention methods of the disease. Material and Methods: Retrospectively, 32 patients who were admitted to ICU between 2015 and 2019 and who had carbapenem-resistant Enterobacterales in their blood culture (Group 1) and 31 patients (Group 2) who grew carbapenem susceptible Enterobacterales in blood culture were compared in terms of disease severity and prognosis. Findings: When Group 1 and Group 2 are compared in terms of basic characteristics; similar proportions in terms of mean age, sex ratio, presence of comorbidity. Seventh day mortality was 25% in the first group and 12.9% in the second group. The 28th day mortality was 43.8% in the first group and 22.6% in the second group. However, the difference between the groups was not statistically significant. The results were found similar in the logistic regression analysis. Conclusion: It has been observed that bloodstream infections caused by carbapenem-resistant Enterobacterales cause higher mortality compared to Enterobacterales susceptible to carbapenem.