Küçük hücreli akciğer kanserinde N3 lenf nodu tutulumunun sağkalım ile ilişkisi
The relationship of N3 lymph node involvement with survival in small cell lung cancer
  1. Tez No: 681342
  2. Yazar: NAZAN ERBAŞ KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN YILMAZ, UZMAN MELAHAT UZEL ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Küçük hücreli akciğer kanserinin (KHAK) doğru evrelenmesi, doğru yönetilebilmesi için hayati önem taşımaktadır. Son yıllarda KHAK'ın tümör-nod-metastaz (TNM) evreleme sistemine göre evrelendirilmesi önerilmekte olup N3 hastalığın alt kategorilerinin sağkalıma etkisi henüz bilinmemektedir. Çalışmamızda, KHAK'da N3 lenf nodu metastazı (LNM) olan evre IIIB-IIIC hastalarda N3 alt kategorileri arasında sağkalım farkı olup olmadığı incelenerek sağkalıma etkisi değerlendirildi. Böylece KHAK evrelemesine katkıda bulunulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olup Ocak 2010-Mayıs 2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde patolojik KHAK tanılı ve PET-BT'ye göre patolojik N3 LNM olan evre IIIB ve IIIC hastalar alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık, progresyon durumları, lenf nodlarının SUVmax, kısa eksen boyut, ve lokalizasyonları kaydedildi. Kaplan-Meier ile ortalama yaşam sürelerine etki eden faktörler analiz edildi. Bulgular:Çalışmaya N3 LNM olan evre IIIB-IIIC KHAK tanılı 104 hasta alındı. Hastaların yaş ortalaması 61.93'tü ve %89.4'ü erkekti. N3 hastalığının tüm alt kategorileri arasında genel sağkalım açısından bir farklılık saptanmadı (p>0.05 her biri için). Bir ya da iki LNM olanların 24 aylık sağ kalım süresi 4 ve üzeri LNM olanlara göre (1-4:p=0.040, 2-4:p=0.023) anlamlı derecede daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Accurate staging of small cell lung cancer (SCLC) is vital for its proper management. In recent years, SCLC has been suggested to be staged according to the tumor-node-metastasis (TNM) staging system, and the effect of subcategories of N3 disease on survival is not yet known. In our study, survival effect was evaluated by examining whether there is a survival difference between N3 subcategories in stage IIIB-IIIC patients with N3 lymph node metastasis (LNM) in SCLC. Thus, it is aimed to contribute to SCLC staging. Materials and Methods: The study is retrospective and includes stage IIIB and IIIC patients with pathological N3 LNM according to pathological SCLC and PET-CT at Health Sciences University Atatürk Chest Diseases and Thoracic Surgery Health Application and Research Center between January 2010 and May 2020. Age, gender, comorbid disease, progression status, SUVmax lymph node, short axis size and localization of the patients were recorded. Factors affecting average lifespan were analyzed by Kaplan-Meier. Results: 104 patients with stage IIIB-IIIC SCLC with N3 LNM were included in the study. The average age of the patients was 61.93 and 89.4% were male. There was no difference in overall survival among all subcategories of N3 disease (p> 0.05 for each). The 24-month survival of those with 1 or 2 LNM was significantly higher than those with 4 or more LNM (1-4: p = 0.040, 2-4: p = 0.023).