Bipolar bozukluk hastalarında duygu düzenleme güçlüğü ve sirkadiyen tercihlerin klinik özellikler ve işlevsellik ile ilişkisi
The relationship of difficulty in emoti̇on regulation and circadian preferences with clinical features and functioning in patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 681382
  2. Yazar: YASEMİN GÖKÇENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL İNANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bipolar bozukluk; tekrarlayıcı duygudurum epizotlarıyla karakterize, kronik bir hastalıktır, bilişsel ve işlevsel bozukluklara neden olur. Bipolar Bozukluk tip I (BB-I) tanılı bireylerde, duygu düzenleme güçlüklerinin, duygudurum dalgalanmaları ve belirtileriyle ilişkili olduğu bildirilmiştir. Yapılan çalışmalarda, sirkadiyen ritim bozukluklarının bipolar bozukluk etyopatogenezinde önemli olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı; BB-I tanılı hastalarda, duygu düzenleme güçlüğü ve sirkadiyen tercihleri kontrol grubuyla karşılaştırmak ve duygu düzenleme güçlükleri ve sirkadiyen tercihlerin hastaların klinik özellikleri ve işlevselliği ile ilişkisini değerlendirmektir. Ayrıca BB-I tanılı hastalarda duygu düzenleme güçlüğü ile sirkadiyen tercihler arasında ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya Aralık 2020- Mart 2021 tarihleri arasında Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Duygudurum Polikliniği'ne başvuran, DSM 5 tanı kriterlerine göre BB-I tanısı olan, en az 6 aydır ötimik olan 88 hasta ve herhangi bir psikiyatrik hastalığı bulunmayan 88 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcılara; sosyodemografik veri formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği, Sabahlılık- Akşamlılık Ölçeği ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi uygulanmıştır. Ayrıca hastalara Bipolar Bozukluk İşlevsellik (BBİ) Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmaya sirkadiyen ritmi etkileyebileceği düşünülerek vardiyalı çalışan hasta ve kontroller alınmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Bipolar disorder is a chronic disease characterized by recurrent mood episodes and causes cognitive and functional impairments. Emotion regulation difficulties have been reported to be associated with mood swings and symptoms in individuals diagnosed with Bipolar Disorder I (BD-I). Studies have shown that circadian rhythm disorders are important in the etiopathogenesis of bipolar disorder. The aim of this study is; to compare emotion regulation difficulties and circadian preferences in BD-I patients with the control group and to evaluate the relationship between emotion regulation difficulties and circadian preferences with the clinical characteristics and functionality of the patients. In addition, it is to examine whether there is a relationship between emotional regulation difficulties and circadian preferences in patients with BD-I diagnosis. Method: 88 patients who applied to Konya Beyhekim Training and Research Hospital Mood Outpatient Clinic between December 2020 and March 2021, who were diagnosed with BD-I according to DSM 5 diagnostic criteria, who were euthymic for at least 6 months and 88 who did not have any psychiatric disease. healthy volunteers were included. Participants; Sociodemographic data form, Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Young Mania Rating Scale (YMRS), Emotion Regulation Difficulties Scale, Morningness-Eveningness Scale and Pittsburg Sleep Quality Index were applied. In addition, the Bipolar Disorder Functioning Qestionnare (BDFQ) Scale was administered to the patients. Considering that it may affect the circadian rhythm, patients and controls working in shifts were not included in the study.