Bipolar bozuklukta sirkadiyen tercihlerine göre akşamcıl olan ve olmayan hastaların çocukluk çağı travması, duygu düzenleme güçlüğü, işlevsellik ve suisidalite açısından karşılaştırılması
Comparison of evening with non-evening chronotype patients according to their circadian preferences in bipolar disorder in terms of childhood trauma, emotion regulation difficulty, functionality and suicidality
- Tez No: 734894
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKİL ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışmada ana amacımız Bipolar bozuklukta sirkadiyen tercihlerine göre akşamcıl olan ve akşamcıl olmayanların çocukluk çağı travması, duygu düzenleme güçlüğü, işlevsellik ve suisidalite açısından karşılaştırılmasıdır. Diğer amacımız ise BB'de suisidalite ve işlevsellik ile çocukluk çağı travması, duygu düzenleme güçlüğü ve kronotip ve klinik değişkenlerin (epizod dansitesi, yatış dansitesi gibi) ilişkisini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya; Şubat 2022-Nisan 2022 arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Psikiyatri Polikliniğine başvuran, 18-65 yaş arasındaki, DSM-5 ölçütlerine göre Bipolar Bozukluk tanısı alan, remisyonda, yaş ve cinsiyet uyumlu 42 akşamcıl olan ve 42 akşamcıl olmayan 84 hasta alınmıştır. Araştırmaya dahil edilen hastalara; sosyodemografik veri formu, DSM-5 (Bipolar bozukluk tanısı için), SCID-5-CV (DSM 5 Eksen 1 Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Sabahlılık Akşamlılık Ölçeği (SAÖ), Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ), İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our main aim in the study is to compare evening chronotypes with non-evening chronotype according to their circadian preferences in terms of childhood trauma, difficulty in emotion regulation, functionality and suicidality in bipolar disorder. Our other aim is to determine the relationship between suicidality and functionality in BD with childhood trauma, difficulty in emotion regulation, chronotype and clinical variables (such as episode density, hospitalization density). Method: 42 evening chronotype and 42 non-evening chronotype, matched for age and sex, a total of remitted 84 patients between the ages of 18-65 who applied to Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Adult Psychiatry Outpatient Clinic between February 2022 and April 2022 and were diagnosed with Bipolar Disorder with the DSM-5 interview were included in our study. Sociodemographic data form, DSM-5 (for bipolar disorder diagnosis), SCID-5-CV (Structured Clinical Interview for DSM 5 Axis 1 Disorders), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Young Mania Rating Scale (YMRS), Morningness Eveningness Questionnaire (MEQ), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form (DERS-SF), Suicide Probability Scale (SPS) and Functioning Assessment Short Test (FAST) were administered to the patients included in the study. Results: In the evening compared to the non-evening chronotype group, as statistically significant, the single rate was significantly higher (54.8% vs. 42.9%), the unemployed rate was higher (52.5% vs. 33.3%), age of onset was younger (20,64 vs. 23,91), disease duration was longer(18.12 vs. 14.86(), number of episodes was higher(9.86 vs 6.21), psychiatric hospitalizations were higher (4.47 vs.