VEGF, HIF ve HO-1 anjiyogenetik moleküllerinin bir inflamatuar hastalık olan psöriatik artrit'teki rollerinin incelenmesi
Investigation of the roles of VEGF, HIF and HO-1 angiogenetic molecules in psoriatic arthritis which is an inflammatory disease
  1. Tez No: 681385
  2. Yazar: YAVUZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÜZEL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Psöriatik artrik fonksiyonel kayıplara yol açabilen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Bu çalışmada VEGF, HIF ve HO-1 moleküllerinin psoriatik artritteki rollerinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji polikliniğe akut atak ile başvuran PsA tanılı 64 kişi hasta grubu olarak, bilinen kronik, romatolojik hastalığı olmayan yaş ve cinsiyet yönünden hasta grubuyla benzer özelliklerde 64 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hasta grubunun muayene bulguları ile laboratuvar bulguları kaydedildi. Katılımcılardan alınan kan örneklerinde VEGF, HIF-1 ve HO-1 seviyeleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. BULGULAR: Kontrol ve hasta grubu demografik özellikler açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Psoriatic arthritis is a chronic inflammatory disease that can lead to functional losses. In this study, it was aimed to investigate the roles of VEGF, HIF and HO-1 molecules in psoriatic arthritis. MATERIAL AND METHOD: Sixty-four individuals diagnosed with PsA who went to Rheumatology Outpatient Clinic of Sakarya University Training and Research Hospital with acute attack were the patient group; another sixty-four volunteers, who weren't diagnosed with chronic rheumatic disease before and were with similar characteristics to the patient group in terms of age and gender, were included as the control group in this study. The patient groups'' examination and laboratory findings were recorded. VEGF, HIF-1 and HO-1 levels were measured spectrophotometrically in the blood samples taken from the participants. FINDINGS: The control and the patient groups were similar in terms of demographic characteristics.