Çoklu metastazlı akciğer hasta planlarının dozimetrik olarak karşılaştırılması
Dosimetric comparison of multiple metastasized lung patient plans
  1. Tez No: 681403
  2. Yazar: GÖKHAN POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ACAR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Akciğer kanserleri, mortalite bakımından en üst seviyelerde seyreden kanser türü olma özelliğindedir. Akciğer kanserleri, küçük hücre dışı (KHDAK) ve küçük hücreli (KHAK) şeklinde iki çeşide ayrılır. Bu çalışmada, akciğerlerin tek lobunda birden cok lezyonu bulunan ve tıbbi olarak ameliyat edilemeyen evre I/II KHDAK tümörlerine sahip hastaların tedavisinde, tek izocenter ve çoklu izocenter teknikleri kullanılarak oluşturulan hasta planlarının, dozimetrik karşılaştırmaları ve her bir plan için QA analizleri incelenmiştir. Çalışmamıza daha önce tedavi almış 2 lezyonlu metastazı olan 8 hasta, 3 ve 4 lezyonlu metastazı olan 5' er hasta, olmak üzere toplam 18 hasta seçildi. Tedavi cihazı Truebeam stx 2.5 olarak belirlendi. RTOG 0915 ve RTOG 0813 yönergeleri takip edilerek Eclips TPS sisteminde oluşturulan planlarda, 6 MV-FFF (1400 MU/dk) enerji ve Vmat tedavi tekniği kullanıldı. Her bir plan için tek izocenter ve çoklu izocenter teknikleri uygulanarak tedavi planları oluşturuldu. Yapılan plan karşılaştırmalarında, lezyon sayısı arttıkca ve tümör izocenter mesafelerindeki artışa bağlı olarak, çoklu izocenter ile yapılan planlarda daha iyi sonuçlara ulaşılmıştır. Her iki teknik ile yapılan planlarda CI değerleri birbirine benzer sonuçlar vermiştir. Tek izocenter ile yapılan planlarda akciğerler için düşük doz bölgelerinde belirgin artışlar görülmüştür. İki tedavi tekniğinde de hedef hacim parametreleri ve kritik organ dozları RTOG' un belirttiği sınırlar içinde kalmıştır. Ancak bu değerler lezyon sayısı arttıkca ve tümör izocenter mesafe artışına bağlı olarak, çoklu izocenter ile yapılan planlarda daha iyi sonuçlara ulaşmıştır. Çoklu izocenter' li planlarda ise daha yüksek MU değerleri ve ışınlama süreleri ortaya çıkmıştır. EPID ve ArcCHECK sistemlerinde alınan QA sonuçları incelendiğinde ise tek izocenter ile yapılan planlar, çoklu izocenter ile yapılan planlara oranla daha yüksek geçiş aralıklarına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Lung cancers are among the cancer types with the highest mortality rate. Lung cancers are divided into two types: non-small cell (NSCLC) and small cell (SCLC). In this study, dosimetric comparisons of patient plans created using single isocenter and multiple isocenter techniques in the treatment of patients with more than one lesion in a single lobe of medically inoperable stage I / II NSCLC tumors and QA analyzes for each plan were examined. A total of 18 patients were selected for our study, including 8 patients with 2 lesion metastases who had previously been treated, 5 patients with 3 and 4 lesion metastasis. The treatment device was determined as Truebeam stx 2.5. 6 MV-FFF (1400 MU / min) energy and Vmat technique were used in the plans created in the Eclips TPS system by following the RTOG 0915 and RTOG 0813 instructions. Treatment plans were created by applying single isocenter and multiple isocenter techniques for each plan. In the plan comparisons, better results were obtained in the plans made with multiple isocenter, due to the increase in the number of lesions and the increase in tumor isocenter distances. CI values gave similar results for plans made with both techniques. Significant increases were seen in low-dose regions for the lungs in single isocenter plans. In both treatment techniques, target volume parameters and critical organ doses remained within the limits determined by RTOG. However, these values achieved better results in plans made with multiple isocenter, depending on the increase in the number of lesions and the increase in tumor isocenter distance. On the other hand, higher MU values and irradiation times were found in multi-isocentric plans. When the QA results obtained in EPID and ArcCHECK systems are examined, it is seen that plans made with a single isocenter have higher transition intervals than plans made with multiple isocenter.