Meme küçültme ameliyatının kadının beden algısı, cinsel yaşam, yaşam kalitesi ve depresyon düzeyine etkisi
The effects of reduction mammoplasty on women's body perception, sexual life, quality of life and depression level
- Tez No: 635274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE DİŞSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Meme hipertrofisi (iri meme), kadınlar arasında yaygın görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu araştırma, iri meme nedeniyle küçültme ameliyatı olan kadınların beden algısı, cinsel yaşamı, yaşam kalitesi ve depresyon düzeylerindeki değişimi değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipte prospektif olarak yürütülen bu çalışma, Kayseri İlinde bir şehir hastanesinde, Nisan- Aralık 2019 tarihleri arasında, iri meme tanısı konulmuş ve çalışmaya katılmayı kabul eden 34 kadınla gerçekleştirildi. Veriler, literatür doğrultusunda hazırlanan Katılımcı Bilgi Formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI), Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36), Vücüt Algısı Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak öz bildirim yöntemiyle elde edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 41,47±10,0 (min:22-max:64) yıl idi. Kadınların yarıdan fazlasının sekiz yıl ve üzerinde eğitim düzeyine sahip olduğu (%58,9), çalıştığı (%52,9) ve %55,9'unun şişman olduğu (>25) olduğu belirlendi. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu iri meme sorunuyla ilişkili bir sağlık sorununa sahip olduğunu (%97,1), %94,1'i bu sorunları nedeniyle giysi seçiminde güçlük yaşadığını, %79,4'ü çevresi tarafından beğenilmediğini ve %85,3'ü iri meme nedeniyle egzersiz intoleransı yaşadığını belirtti. Çalışmada kadınların meme hipertrofisi ameliyatı sonrası üçüncü ayda SF-36 yaşam kalitesi ölçeği alt boyutları, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) puan ortalamaları ameliyat öncesi ile karşılaştırıldığında; SF-36 yaşam kalitesi ölçeği mental alt boyutu dışında tüm ölçek ve alt boyutlarından anlamlı ölçüde yüksek puanlar aldıkları saptandı. Sonuç: İri meme sorununun, kadının ruhsal, fiziksel, sosyal, cinsel yaşamını ve sağlığını tüm boyutlarıyla olumsuz yönde etkilediği, bu sorunu yaşayan kadınlara tedavi, bakım desteğinin sağlanmasının depresif belirtileri azalttığı, yaşam kalitesini arttırdığı ve beden algısını olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Breast hypertrophy (large breast) is a condition that is observed among women widely and affects the quality of life negatively. This research was carried out to evaluate the change in body perception, sexual life, quality of life, and depression levels of women who had reduction mammoplasty due to the large breast. Materials and Methods: This descriptive and comparative prospective study was performed in a city hospital located in the province of Kayseri, between April and December 2019, with 34 women diagnosed with large breasts and who were agreed to participate in the study. Data have been gathered via the self-report method by using Participant Information Form, Female Sexual Function Index (FSFI), Quality of Life Scale (SF-36), Body Perception Questionnaire, and Beck Depression Inventory which were prepared in line with the literature. Results: The mean age of the women participating in the study was 41.47 ± 10.0 (min: 22-max: 64) years. It was determined that more than half of women have an education level of eight years or more (58.9%), are working (52.9%) and 55.9% of them are fat (>25). The participants stated that vast majority of them had a health problem related to the large breast problem (97.1%), 94.1% of them had difficulty in choosing clothes due to these problems, 79.4% of them stated that they were not liked by their surrounding people and 85.3% of them experienced exercise intolerance due to the large breast. In the study, when the mean scores of the SF-36 quality of life scale's sub-dimensions, Female Sexual Functioning Index (FSFI), Beck Depression Inventory (BDI) and Body Perception Scale (BPS) in the third month after breast hypertrophy surgery were compared to the pre-surgery period, it was determined that, except for the mental sub-dimension of the SF-36 quality of life scale, they received significantly higher scores in all the scales and sub-dimensions. Conclusion: It was concluded that the issue of having large breasts negatively affected the mental, physical, social, and sexual life and health of the women in all dimensions; and that providing treatment and care support to women experiencing this problem reduced their depressive symptoms, improved quality of life, and positively affected their body perception.