Determination of the factors affecting the depression level of elderly women diagnosed with breast cancer at kirkuk oncology center
Kerkük onkoloji merkezinde meme kanseri tanısı alan yaşlı kadınların depresyon düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
- Tez No: 789466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN BARIŞ DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kerkük Onkoloji Merkezi'nde meme kanseri tanısı alan yaşlı kadınların depresyon düzeylerini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Yöntem: Irak, Kerkük Onkoloji Merkezi'nde, 10 Şubat 2022 ve 10 Ağustos 2022 tarihleri arasında tedavisi devam eden meme kanserli (250) yaşlı kadından oluşan tanımlayıcı, , olasılık dışı (amaçlı örneklem) bir çalışma yapılmıştır. Veriler görüşme tekniği (yüz yüze) ile toplanmış ve ve anket kullanılmıştır. Bu anketler, yaşlı kadınların sosyodemografik verileri ve depresyon düzeylerini etkileyebilecek içeren sorulardan oluşmakta olup, ayrıca depresyon düzeyini belirlemek için“Beck Depresyon Envanteri”kullanılmıştır. Frekans analizi, ortalama karşılaştırma testleri ve sıralı lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Meme kanserli yaşlı kadınlardan oluşan katılımcılarada; kentte yaşayan, lise mezunu olan, çalışan, çok doğum yapmış olan, düzenli yürüyen, ailesinde meme kanseri öyküsü olan, daha önce pskiyatrik bir tanı konulmuş olan ve pskiytrik ilaç kullananlarda depresyon seviyesi anlamlı olarak yüksekti. Katılımcıların % 52.8'inde depresyon yoktu, ancak, % 17.60'ında hafif, %23,2'sinde orta derece, %5,6'sında şiddetli ve %0,8'inde ise çok şiddetli depresyon vardı. Regresyon analizinde, kentte yaşama, çalışıyor olma ve yürüyüş yapma değişkenleri depresyon düzeyini artırdı. Ayrıca, toplam depresyon ölçeği puanı ile meme kanserinin ilk tanı konduğu yaş arasında düşük bir negatif korelasyon konusu olmuştur. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçlarına göre; kadınların eğitim düzeyinin artırılmasına yönelik politikalar üretilebilir. Sosyal güvenlik sisteminin iyileştirilmesi, yaşlı ve kanserli kadınların çalışmak zorunda kalmasını önleyebilir. Rutin hemşirelik taramaları ile erken tanı, aile öyküsü olanlarda hastalık yönetiminde faydalıdır. Bu politikalar, meme kanseri olan yaşlı kadınlarda depresyonu azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of the current study is the determınation of the factors affecting the depression level of elderly women diagnosed with breast cancer at the Kirkuk Oncology Center Method: A descriptive, non-probability (purposive sample) study including 250 elderly women with breast cancer was conducted at Kirkuk Oncology Center, Iraq. Their treatment continued for the period February 10, 2022, and August 10, 2022. The data were collected by face to face interview using questionaires. These questionnaires consisted of questions on the sociodemographic data of the elderly women and factors which could affect their depression level. In addition, the Beck Depression Inventory was used to determine depression level. Frequency analysis, mean comparison tests, correlation analysis and ordinal logistic regression analysis were applied. Results: Depression level in the participants was significantly higher in those who lived in the city, had graduated from high school, worked, had given birth multiple times, walked regularly, had a family history of breast cancer, had a previous psychiatric diagnosis and used psychiatric drugs. There was no depression in 52.8% of the participants, but mild depression in 17.60%, moderate depression in 23.2%, severe depression in 5.6% and extreme severe depression in 0.8%. In the regression analysis, the variables of living in the city, working and walking increased the level of depression. In addition, there was a low negative correlation between the total depression scale score and the age at which breast cancer was first diagnosed. Conclusion: According to the results of the study, policies can be made to raise the level of education of women. Improving the social security system can prevent elderly and women with cancer from having to work. Early diagnosis with a family history with routine nursing screenings is useful in disease management. These policies will lower depression in older women with breast cancer.