The role of transcultural memory in the construction of identity in Caryl Phillips's fiction
Caryl Phillips'in romanlarında transkültürel bellek ve kimlik inşası
  1. Tez No: 681408
  2. Yazar: DENİZ KIRPIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Caryl Phillips'in geçmişe, özellikle Britanya'daki siyahi diasporanın tarihine olan ilgisi, edebi üretiminin önemli yönlerinden biridir. Bu çalışmada Phillips'in Crossing the River (1993), A Distant Shore (2003) ve In the Falling Snow (2009) romanlarında Britanya ve siyahi Atlantik'in transkültürel belleğinin coğrafi ve kültürel sınırları aşarak ulus, kültür, kimlik gibi kavramların tek unsurlu yapılaşmasını sorunsallaştırdığı savunulmaktadır. Bu çalışmanın teorik çerçevesi kapsamında Paul Gilroy'un siyah Atlantik kavramı Britanya'nın transkültürel belleğini oluşturan bir hareketlilik şekli olarak ele alınmaktadır. Transkültürel bellek ve siyah Atlantik konseptlerinin anti-milliyetçi bakış açısı toplulukların ulusal ve kültürel sınırların ötesinde yüzyıllar süren hareketliliğinin Britanya'da kültürel dinamikleri ve ırk politikalarını nasıl şekillendirdiğini incelemek için bir temel oluşturur. Siyahi diasporanın evriminin bir çizelgesini oluşturan bu romanlarda, transkültürel bellek Britanya'nın ulusal amnezisine karşı koyarak diaspora deneyiminin çoklu temsillerini ön plana çıkarır. Bu nedenle, bu çalışma belleğin kimlik inşasında ve bireylerin hatırlama ve unutma yoluyla sosyal değişim ve çatışmayla başa çıkmasındaki rolünü araştırmaktadır. İncelenecek romanların biçimsel unsurları sınırlar arasında hareketliliği ele alan tematik unsurları yansıtır niteliktedir, bu nedenle, bu çalışma ayrıca Phillips'in geçmişin günümüz üzerindeki etkilerini göstermek için kullandığı, parçalı ve zamanda ileri geri hareket eden anlatım biçimini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Caryl Phillips's engagement with the past, particularly the history of the black diaspora in Britain, is a significant aspect of his literary production. Focusing closely on Crossing the River (1993), A Distant Shore (2003), and In the Falling Snow (2009), this study argues that Phillips's works of fiction illustrate the transcultural memory of Britain and the black Atlantic that moves across the seemingly impermeable borders to unsettle the homogeneous construction of categories such as nation, culture, and identity. The theoretical framework of this study considers Paul Gilroy's concept of the black Atlantic as a form of mobility that creates the transcultural memory of Britain. The shared anti-nationalist perspective of transcultural memory and the black Atlantic concept provides a foundation to explore how mobility across national and cultural borders throughout ages have shaped cultural dynamics and racial politics in Britain. In these novels, which chart the evolution of the black diaspora, transcultural memory runs contrary to British national amnesia and brings to the fore multiple representations of diaspora experience. Thus, this study investigates how memory contributes to the construction of identity and to the ways individuals deal with social change and conflict through remembrance and forgetting. The formal elements of the novels mirror their thematic engagement with mobility; therefore, this study also examines the ways Phillips uses a mnemonic strategy that is shaped by a fragmented narrative structure and a temporal zone shifting back and forth to demonstrate the effects of the past on the present.