Auralı migren vakalarında yeni tanımlanan atriyal septal poş'un sıklığı, klinik önemi, patofizyolojik ve anatomik özelliklerinin kardiyak görüntüleme yöntemleri kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency, clinical significance, pathophysiological and anatomic features of the newly defined atrial septal pos in case of migraine with auria using cardiac imaging methods
  1. Tez No: 681434
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KURTULUŞ YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Atrial Septal Poş (ASP) yeni tanımlanmış bir interatrial füzyon anomalisi olup literatürde distal embolizasyona neden olabileceğini düşündüren vaka takdimleri ile; risk faktörü olabileceği yönünde ciddi bir şüphe oluşturmaya başlamıştır. Yapılan görüntüleme yöntemleri ile bu yapının içinde trombüs formasyonu saptanması bu görüşü destekler niteliktedir. Auralı migrenli hastalarda son yıllarda güç kazanan bir görüş kalpten kaynaklanan mikroembolilerin kortikal yayılan depresyonu veya benzeri bir biyoelektrik olaya yol açarak aura ve migren atağını tetikleyebileceği yönündedir. Çalışmamızın amacı Auralı migrenli hastalarla sağlıklı gönüllü kontrol bireylerinde ASP görülme sıklığını karşılaştırmak, Auralı migrenli hastaların klinik özellikleri ile kardiak görüntüleme bulguları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. 26 Auralı Migren vakası ile 40 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, baş ağrı süresi, atak sıklığı, atak süresi, aura tipi, ağrının zonklayıcımı-sıkıştırıcımı, bilateralmi-unilateralmi olduğu mide bulantısı-kusmanın, fotofobi-fonofobinin eşlik etmesi, baş dönmesi varlığı, VAS skoru, Ailede migren öyküsünün varlığı, özgeçmişinde aterosklerotik risk faktörü mevcudiyeti, kullanılan ilaçlar ve nörolojik muayene bulguları kaydedildi. Kardiak görüntüleme bulguları ayrıca kaydedildi. Auralı migren hastalarında ASP sıklığı %38,5 saptanırken, kontrol grubunda ise bu oran %30,0 saptandı. ASP sıklığı Auralı migren grubunda anlamlı olarak daha yüksekti (p< 0,05). Ayrıca hasta grubunda klinik özelliklere bakıldığında aterosklerotik risk faktörü taşıyan grupta ASP sıklığı anlamlı olarak artmıştı (p< 0,05). Diğer klinik özelliklerde ise anlamlı bir farklılık saptanmadı (p> 0,05). Çalışmamızın sonuçları; distal embolizasyon için risk faktörü oluşturabilecek ASP' nin Auralı migren hastalarında artmış olması, kalpten kaynaklanan mikroembolilerin kortikal yayılan depresyonu başlatabileceğini destekler niteliktedir. Ancak lokal iskemi bulguların saptanabilmesi için Aura sırasında MR perfüzyon çalışmalarının çok daha net sonuçlar vereceği kanaatini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
Atrial septal pouch (ASP) is a newly defined anomalies in the interatrial fusion with case reports in the literature suggesting that distal embolization may cause, began to create serious doubt, that there might be a risk factor. Imaging methods in detection of thrombus formation in this structure supports this idea. Gaining strength in recent years in patients with migraine with aura microembolic an opinion from the heart, leading to cortical spreading depression, or a similar aura of a bioelectric event can trigger a migraine attack and the direction. The aim of our study patients with migraine with aura healthy volunteer control subjects to compare the incidence of ASP, the clinical characteristics of patients with migraine with aura to investigate the relationship between cardiac imaging findings. 26 cases of migraine with aura and 40 healthy volunteers were included. The age, gender, headache duration, attack frequency, attack duration, aura type, type of pain, nausea and vomiting that location, accompanied by photophobia-fonofobia, the presence of dizziness, VAS score, the presence of a family history of migraine, history of risk factors for atherosclerosis, availability drugs and neurologic examination findings were recorded. In addition to cardiac imaging findings were recorded. ASP detected in the frequency of patients with migraine with aura, 38.5% in the control group, this ratio was 30.0%. The frequency of migraine with aura was significantly higher in the ASP group (p 0.05). Results of our study, the distal embolization to be risk factors for the ASP 's to be increased in patients with aura, cortical spreading depression originating from the heart to trigger microembolic supports. However, MR perfusion studies during local ischemia findings Aura in order to determine the opinion will carry much more clear results.