Devlet şiddet ilişkisi
The relationship between state and violence
  1. Tez No: 681433
  2. Yazar: MERVE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Siyaset felsefesinin temel bir çalışma alanı, devlet ve ona içkin kavramların kökeninin ve bu kavramların, ne tür bir etkileşimle, işleyen mekanizmalara dönüştüklerinin tarihsel bir süreklilik içerisinde araştırılmasını kapsar. Bu çalışmanın amacı, bu zeminden hareketle, devlet ve şiddet kavramlarını tarihsel süreklilikleri ve varoluşsal görünümleri üzerinden ele almak ve günümüzde bu kavramların nasıl bir ilişki içinde olduğunu anlamaya çalışmaktır. Bu nedenle, ilk bölümde öncelikli olarak şiddet kavramı üzerinde durulmuştur. Şiddetin tarihsel gelişim aşamaları ve varoluşsal anlamı açıklanmaya çalışılmıştır. Sonraki bölümde, siyasal düşünce geleneğinde devletin, yöneten-yönetilen, yasa-uygulama ayrımları üzerinden, tarihsel aşamalarına yer verilmiştir. Son bölümde ise, modern çağda devlet- şiddet ilişkisi, ilk iki bölümün oluşturduğu zemin üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. 20. yüzyıl, tarihçi Eric Hobsbawm'ın deyişi ile bir“aşırılıklar çağı”dır. Bu yüzyıl, iki dünya savaşınının, Soğuk Savaş'ın yaşandığı, uluslararası barışın tesisi için devletlerin yanında uluslararası örgütlerin sistem içerisinde rol almaya başladığı fakat, kitlesel kıyımların, soykırımların gerçekleştiği, kanın ve gözyaşının en çok aktığı yüzyıldır. Modern zamanların altın çağı olarak bilinen ve ulus-devletlerin otoritelerini sağlamlaştırmaya çalıştıkları bu çağda yaşanan şiddet olaylarının analizini yapmak dikkat gerektirmektedir. Bu çalışma, geçtiğimiz yüzyılın sistematik ve kitlesel kıyımlara maruz kalınan dünyasında, modernitenin temelleri üzerinden tasnif edilen anlatıları, siyaset felsefesinin temel kavramlarına atıfla ele alarak, devlet ve şiddet arasındaki karmaşık bağlantıyı incelemeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
A fundamental field of research in political philosophy addresses the origins of state and concepts inherent to state, and asks how these concepts, through what kind of an interaction, turn into functioning mechanisms in a historical continuum. The aim of this thesis is to understand the concepts of state and violence, with reference to historical continuities and existential aspects of these concepts, and their current relationship. As such, in the first part, the focus is on the concept of violence: the stages of its historical development and its existential meaning will be explained. In the next part, the focus will turn to state, and with reference to the literature of political thought, its historical development will be explored through the divisions such like the ruler and the ruled, or making and practicing the law. In the last part, the relationship between the state and violence in the modern age will be explored in a framework put forth in the previous parts. Following historian Eric Hobsbawm, 20th century is called an“age of extremes.”This century has seen two world wars, followed by a Cold War period; international organizations began to play a role in the system alongside states, for international peace to be established and kept alive. It is also the century of massacres, and genocides, where blood and tears were shed the most. Analysing violence in this age, also known as the golden age of modern times where nation-states tried to consolidate their authority, requires attention. This thesis tries to think about the complex relationship between state and violence in times of systematic violence and mass atrocities, with reference to the accounts of the fundamentals of modernity, and the basic concepts of political philosophy.