Kastamonu yürüyüş rotalarının belirlenmesi ve haritalandırılması üzerine bir araştırma
Kastamonu walking routes a research on determination and mapping
  1. Tez No: 681436
  2. Yazar: COŞKUN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bireylerin sosyal yaşamında gerçekleşen değişimlere paralel olarak seyahat ve tatil alışkanlıkları da değişmekte ve buna bağlı olarak alternatif turizm türleri her geçen gün daha fazla popülerlik kazanmaktadır. Bu çalışmada doğa temelli bir alternatif turizm türü olan doğa yürüyüşü etkinlikleri ve Kastamonu'nun doğa yürüyüşü rotalarının belirlenmesi konuları işlenmiştir. Kastamonu coğrafi yapısı ile doğa yürüyüşü vb. faaliyetler için oldukça elverişli koşullara sahiptir. Çalışmanın amacı Kastamonu ilinde yer alan mevcut ve potansiyel doğa yürüyüşü rotalarının tespiti, haritalandırılması, coğrafi verilerinin işlenmesi ve dokümanlar halinde rota veri tabanının oluşturulmasıdır. Oluşturulan rota veri tabanı literatürde yazılı kaynak oluşturacak, pratikte ise bölgeyi ziyaret eden doğa yürüyüşçüleri için yol gösterici bir çalışma olacaktır. Bu kapsamda öncelikle Kastamonu'da doğa yürüyüşü faaliyetlerinin mevcut durumu ve bu faaliyetlerde kullanılan rotalar ortaya konmuştur. Elde edilen veriler ve saha çalışmaları ile mevcut rotalara ek olarak alternatif doğa yürüyüşü rotaları tespit edilmiş ve GPS uygulaması ile kayıt altına alınmıştır. Ayrıca nitel araştırma yöntemlerinden görüşme formu tekniği kullanılarak Kastamonu'da doğa yürüyüşü faaliyetlerine katılan bireylerin mevcut durumu, yürüyüş rotalarına ait görüşleri ve rotalardan beklentileri belirlenmiştir. Bu kapsamda çalışmada Kastamonu'da faaliyet gösteren Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Derneği (KADASK) bünyesinde yönetim ve eğitici kademesinde yer alan uygun 16 kişi ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda Kastamonu'da yer alan ve doğa turizmi kapsamında kullanılabilecek 16 doğa yürüyüşü rotası tespit edilmiş ve coğrafi bilgileri toplanarak haritalandırılması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca görüşme formu kapsamında gerçekleştirilen SWOT (GZFT) analizi çalışması ile mevcut rotaların güçlü-zayıf yönleri ile tehditleri ve fırsatları tespit edilmiş, bölgede yer alan rotaların ve doğa yürüyüşü faaliyetlerinin geliştirilmesi adına öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kastamonu, Doğa turizmi, Doğa yürüyüşü, Doğa yürüyüşü rotası, Rota
Özet (Çeviri)
In parallel with the changes in the social life of individuals, travel and holiday habits also change, and accordingly, alternative tourism types are gaining more and more popularity day by day. In this study, trekking activities, which is a nature-based alternative tourism type, and the determination of trekking routes in Kastamonu are discussed. With its geographical structure, trekking etc. It has very favorable conditions for activities. The aim of the study is to determine and map the existing and potential trekking routes in Kastamonu province, to process the geographical data and to create a route database in documents. The created route database will constitute a written source in the literature, and in practice, it will be a guiding study for the nature walkers visiting the region. In this context, first of all, the current situation of trekking activities in Kastamonu and the routes used in these activities were revealed. With the obtained data and field studies, alternative trekking routes were determined in addition to the existing routes and recorded with the GPS application. In addition, using the interview form technique, one of the qualitative research methods, the current situation of the individuals participating in the trekking activities in Kastamonu, their views on the hiking routes and their expectations from the routes were determined. In this context, interviews were conducted with 16 suitable people in the management and trainer levels of Kastamonu Mountaineering and Outdoor Sports Specialization Club Association (KADASK) operating in Kastamonu. As a result of the study, 16 trekking routes in Kastamonu that can be used within the scope of nature tourism were determined and their geographical information was collected and mapped. In addition, with the SWOT (SWOT) analysis study carried out within the scope of the interview form, the strengths-weaknesses, threats and opportunities of the existing routes were determined, and suggestions were made for the development of the routes and trekking activities in the region. KEY WORDS: Kastamonu, Nature tourism, Hiking, Trekking route, Route