İkinci Dünya Savaşı sonrasında Türk ordusunda mekanizasyon ve ordu-toplum ilişkilerinde modernleştirme misyonu
Mechanisation in the Turkish army after World War II and modernization mission in army-society relations
- Tez No: 681445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez 2. Dünya Savaşı sonrasında Amerikan askeri yardımlarıyla gerçekleşen mekanizasyonun Türk ordusunun toplumu modernleştirme misyonunda ne gibi değişikliklere neden olduğunu ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Türk modernleşme tecrübesinin kurucu unsuru olarak ordu, toplum üstünde büyük bir etkiye sahip olmuştur. Özellikle zorunlu askerlik uygulaması ile ordu sadece vatan savunması değil aynı zamanda toplumun eğitilmesi görevini de üstlenmiştir. Amerikan askeri yardımları sonrasında kapsamlı bir mekanizasyon sürecinden geçen Türk ordusu 50'li yıllarda gerçekleştirilen kırsal kalkınma hamlesinin ihtiyaç duyduğu nitelikli personelin de yetiştirilmesini sağlamıştır. Böylelikle modernleşmenin taşraya nüfuzu orduda modern bir eğitimden geçmiş köylüler eliyle sağlanmıştır. Bu çalışmada bu sürecin ayrıntıları aktarılarak ordu-toplum ilişkileri tarihsel-sosyolojik bir bakış açısıyla ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to reveal how the mechanization came true with U.S. military aids after World War II affected the Turkish Army's modernization mission of the society. As a constituent factor of the Turkish modernization experience, the army has a significant influence on society. The Turkish army has undertaken not only the mission of defending the homeland but also training the people, especially after the implementation of compulsory military service. The Turkish military, which went through a comprehensive mechanization process with American military aids, has also provided the qualified manpower needed by the rural development movement in the 1950s. Thus, the penetration of modernity into the countryside has been provided by the peasants trained by the army with modern methods. In this study, the details of this process were examined, and the army-society relations were discussed from a historical-sociology perspective.