Avrupa Birliği hukuku ve Türk hukukunda ikincil koruma
Subsidiary protection in European Union law and Turkish law
  1. Tez No: 681448
  2. Yazar: SÜREYYA CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE BARAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
İltica ve sığınma taleplerinin ortaya çıkmasına neden olan temel neden devletlerin vatandaşlarını korumamaları veya koruyamamalarıdır. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana dünyada 300'den fazla silahlı çatışma yaşanmış, sadece 2019 yılında 27 silahlı çatışma olduğu kayıt altına alınmıştır. Bu nedenle, savaş, silahlı çatışma, iç karışıklıklar veya siyasi istikrarsızlıklar sebebiyle yaşanan insan hakkı ihlalleri bireylerin başlıca sığınma nedenini oluşturmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde, uluslararası koruma statüsüne ilişkin temel kavramlara yer verilmiş, ikincil korumanın temelini oluşturan tamamlayıcı koruma ve geri göndermeme ilkesi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci ve üçüncü bölümlerinde, Avrupa Birliği Hukuku ve Türk Hukuku'nda ikincil koruma statüsünün nasıl yorumlandığı ve uygulandığına değinilerek, iki hukuk sitemi arasında statü belirleme sürecine dair benzer ve farklı olan hususlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main reason for the emergence of asylum and asylum claims is that states cannot or do not protect their citizens. For this reason, human rights violations caused by war, armed conflict, internal confusion or political instability constituted the main asylum reason for individuals. In the first part of our study, the basic concepts related to international protection status are included, and the complementary protection and non-refoulement principle that forms the basis of secondary protection has been examined in detail. In the second and third parts of our study, how the subsidiary protection status is interpreted and applied in the European Union and Turkish Law, and similar and different issues regarding the status determination process between the two legal systems are included.