Understanding how women define and create their personal sartorial style using the aesthetic, material, economic and symbolic attributes of clothing
Kadınların kıyafetlerin estetik, materyal, ekonomik ve sembolik özelliklerini kullanarak stili nasıl tanımladıkları ve yarattıklarını anlamak
  1. Tez No: 681447
  2. Yazar: MÜNEVVER ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNEGÜL KARABABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kişisel stilin ne olduğunu tanımlamak ve 25-55 yaş arası profesyonel kadınların, stillerini emik düzeyde nasıl oluşturduklarını ayrıntılı olarak açıklamaktır. Bu çalışmadaki ana tutum, giyimin estetik, maddi, ekonomik ve sembolik boyutlarından yararlanarak bir tarz yaratmanın yöntem ve stratejilerini incelerken kişisel tarzın ne anlama geldiğini belirlemek olmuştur. Bu araştırma, tekrarlayan analizler ve yorumlar sayesinde, dinamik bir süreç olarak, bütünsel bir kişisel stil yaratmayı gösterir. Çalışmanın temeli, profesyonel kadınların benimsedikleri karmaşık anlam ve çağrışımları çok yönlü olarak anlamak ve yaratım sürecindeki tercihleri, alışkanlıkları ve uygulamalarında, bu anlamlardan ve çağrışımlardan nasıl yararlandıklarına dair kalıpları çözmek üzerine kuruludur. Bu çalışma, sırasıyla kişisel stilin anlam ve yaratılışını, oluşum sürecini, çıktılarını ve stili etkileyen dış faktörleri araştıran, birbirine bağlı ve geçirgen, beş boyuttan oluşmaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, giyim kuşamın kadınların hayatında arzuları yerine getirme, özgünlükle birlikte kimliği yansıtma ve duygusal olarak destek sağlama gibi sofistike bir yeri vardır. Stilin yaratımı aşamasında kadınlar, materyal ve materyal olmayan olarak sınıflandırılan gerekli girdileri toplarlar. Materyal girdiler, alışveriş yoluyla toplanan fiziksel öğeleri temsil ederken, materyal olmayan girdiler bilgi ve ilhamı temsil eder. Bu girdiler, kombin oluşturma, estetik değer katma, süsleme temel yöntemler ve stratejik uyarlamalar, uyum sağlama ve otantikleştirme gibi yardımcı süreçler ile harmanlanarak stil oluşturulur. Sürecin sonucunda kadınlar, kendi kişiliklerini, özgünlüklerini ve beğenilerini yansıtırlar.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to define what personal sartorial style is and explain in detail how professional women who are aged between 25 and 55 create their style, in emic level. My attitude in this study has been to determine what personal sartorial style means while analyzing the methods and strategies for creating a style by utilizing the aesthetic, material, economic and symbolic dimensions of clothing. Through repetitive analysis and interpretations, I was able to illustrate a holistic personal style creation as a dynamic process. My foundations are based on understanding from multi perspectives the sophisticated meanings and associations adopted by professional women while resolving the layers of patterns of how they benefit from those meanings and associations concerning their preferences, habits and practices in the creation process. This study consists of five intertwined dimensions which investigates the meaning and creation of style, formation process, outcomes and outside factors affecting style, respectively. As for meaning of style, dressing has a sophisticated standing in women's life namely, fulfilling desires, reflecting identity along with authenticity and experiencing happiness. In the creation phase, women collect the necessary input which are classified as material and non-material. Material inputs represent physical items gathered through shopping while non-material inputs represent information and inspiration. Finally, women form their style by engaging with certain practices categorized as base practices including combining, aestheticizing, adorning and complementary practices including strategizing, harmonizing and authenticating, in order to reflect their personality, authenticity and taste as an outcome.