Trafik kazalarında sürücü eğitiminin yeri ve önemi
The importance of training related to drivers
- Tez No: 68145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
TRAFİK KAZALARINDA SÜRÜCÜ EĞİTİMİNİN YERİ VE ÖNEMİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Turgut Şahin KURTULMUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1997 OZ Bu çalışmanın birinci bölümünde trafik kazaları, ikinci bölümde trafik eğitimi, üçüncü bölümde sürücü eğitiminin sorunları incelenmiştir. Araştırma bölümünde sürücü eğitimini sağlayan kurumlar olarak sürücü kursları ele alınmıştır. Sürücü kurslarının faaliyete geçmesine rağmen trafik kazalarındaki artış hızla devam etmektedir. Sürücülerin bilgi ve beceri seviyelerini ölçmek ve sürücü eğitiminde sistemin aksayan yönlerini belirlemek amacı ile ticari taksi sürücülerine, direksiyon öğretmenlerine, direksiyon sınavında görevli sınav komisyon üyesi öğretmenlere ve sürücü kursundan sertifika olarak sürücü belgesi alan sürücüler olmak üzere toplam 370 kişiye anket uygulanmıştır. Veriler tablolar halinde düzenlenmiş, yapılan değerlendirmeler tartışma ve sonuç bölümünde sunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler : Trafik, Kaza, Eğitim Sayfa Adeti : 133 Tez Yöneticsi : Yrd.Doç.Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
THE IMPORTANCE OF TRAINİNG RELATED TO DRİVERS (M.SC.THESIS) Turgut Şahin KURTULMUŞ GAZİ ÜNİVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1997 ABSTRACT In the first part of this thesis traffic accidents, in the sacand party training related to traffic and in the third part training problems related to driver have been examined as they educate drivers. Inspite of rising driving courses, traffic accidents does not decrease. There has been a questionaire to 370 person who are taxi drivers, driving teachers and person who take certificate from driver courses to compane the knowledge, skills of the drivers and to find the actions sides of training problems related to driver. The results have been examined in a scene and presented in the discussion and conclusion part. Science code Key words : Traffic, Accident, Educate Number Of Page : 133 Adviser : Yrd.Doç.Dr. Mustafa KURT