Acil servise gelen trafik kazalarının nedenlerinin incelenmesi
Evaluation of the causes of attendence to emergency services after traffic accidents
- Tez No: 115694
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLÜMSER KUBİLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 12643
Özet
ÖZET Ayaz, Sultan., Acil Servise Gelen Trafik Kazalarının Nedenlerinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Hemşireliği Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Ülkemizde trafik kazaları ölüm ve sakatlıkların başta gelen sebeplerinden biridir. Bu nedenle trafik kazalarının önlenmesi ya da en aza indirilmesi için birey, aile ve toplumun eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Hemşirelik alanında trafik kazalarının epidemiolojisinin incelenmesi, trafik kazalarının önlenmesine yönelik sağlık eğitiminin planlanmasında temel oluşturabileceğinden bu araştırma yapılmıştır. Araştırma, 1 Ocak 2000- 31 Aralık 2000 tarihleri arasında, Dr. M. Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi Acil Servisine gelen trafik kazalarının epidemiolojisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kayıt araştırması olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 1999 yılına ait toplam kaza sayısı baz alınarak belirlenen ve basit rast gele örnekleme yöntemi ile seçilen 324 birey oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmiş olan Trafik Kazası Tespit Tutanağı (EK-1) ve trafik kazası geçiren bireylerin sağlık durumlarını belirlemek için geliştirilen form (EK-2) kullanılmıştır. Ayrıca trafik kazası nedeniyle hastaneye gelen bireylere ait hasta dosyaları incelenerek bireylerin genel sağlık durumları hakkında bilgiler toplanmıştır. İncelenen parametreler; kazazedenin yaşı, cinsiyeti, öğrenim düzeyi, sürücünün emniyet kemeri takma durumu, sürücünün alkollü araç kullanma durumu, kazanın nedeni, sonucu, kazanın meydana geldiği saat, gün, ay ve mevsimlerdir. Verilerin değerlendirilmesinde G testi kullanılmıştır. Kaza yapan sürücülerin % 90.8'i 18-49 yaş grubunda, % 46.3'ü ilkokul mezunudur. Sürücülerin % 23.9'u emniyet kemeri takmazken, % 18.5'i alkollü araçVI kullanmışlardır. Trafik kazası geçiren bireylerin % 72.6'sı 15-44 yaş grubundadır. Kaza nedenleri arasında sürücü kusurları % 95.5 ile ilk sırada yer almaktadır. Sürücü kusurları arasında hızlı araç kullanma % 27.1 ile ilk sırada yer almaktadır. Acil servise başvuran bireylerin % 76.8'i ayaktan tedavi edilmişlerdir. Ayrıca bireylerin % 93.8'i 1-19 gün hastanede yatmışlardır. İlkokul mezunu sürücülerin % 45'inde kaza sırasında emniyet kemeri takılı iken, bu oran yüksekokul mezunu sürücülerde % 71.4'e ulaşmaktadır. Alkollü araç kullanmış olan 24 sürücünün çoğunluğu orta öğrenim (%19.5) ve ilkokul (%18.3) mezunu olup, yüksekokul mezunu sürücülerin hiçbiri alkollü araç kullanmamışlardır.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT Ayaz, Sultan, Evaluation of the Causes of Attendance to Emergency Services After Traffic Accidents, University of Hacettepe, Institute of Medical Sciences, Program of Public Health Nursing, Thesis for Specialty, Ankara, 2002. In Turkey, traffic accidents are one of the leading causes for death and physical disabilities. For this reason, in order to prevent or minimize the traffic accidents, it is obligatory to educate and make conscious individuals, families and the public about this problem. This study was carried out in the field of nursing, because investigation of the epidemiology of the traffic accidents will be the essential base for planning the health education that aims the prevention of traffic accidents. Study was designed as descriptive and data screening to research the epidemiology of the patients that has attended the First Aid and Traumatology Hospital after the traffic accidents during year 2000. The study group consisted of 324 persons chosen by simple randomization whose number was based on the previous year's (1999) accident number. In the study, Official Accident Report form which was developed and used by police when the accident occured, were used to screen data (Appendix 1). In addition patient records attending the hospital were examined and data was obtained about the general health status of the victims who has attended the hospital after the accident. The examined parameters are age, gender and educational status of the victim, using safety belt during the accident, blood alcohol level of the driver, cause of the accident, result of the accident, time, month and season at the time of the accident. G test was used to evaluate the data. 90.8 % of the drivers involved in the accidents were between 18 and 49 years of age and 46.3 % of them were primary school graduates. The rate of the drivers who did not use safety beltvuı during the accident was 23.9 % and 18.5 % of the drivers were under the influence of alcohol. The rate of persons aged between 15 and 44 years involved in a traffic accident was 72.6 %. Driver faults were the leading cause of the traffic accidents with the rate of 95.5 % and among these faults; fast driving took the first line. The rate of the persons treated as outpatient among the victims attending the emergency service was 76.8 %. In addition, 93.8 % of the persons were hospitalized between 1 and 19 days. The use of safety belt during the accident was 45 % among the primary school graduates, but this rate goes up to 71.4 % among the university graduates. Most of the 24 drivers under the influence of alcohol were graduates of junior high school (19.5 %) and primary school (18.3 %). None of the university graduates had consumed alcohol.