Sibernetiğin sosyo-teknik sistemlerin verimliliğine sağlayacağı katkılar
Contribustion of cybernetic to the productivity of social technical systems
- Tez No: 68144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
SİBERNETİĞİN SOSYO-TEKNİK SİSTEMLERİN VERİMLİLİĞİNE SAĞLAYACAĞI KATKILAR (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Türker TÜRKBAYRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1997 ÖZET Bu araştırma, içinde bulunduğumuz bilgi çağında, bilgi ile ilgili en önemli fonksiyonlardan olan bilginin iletimi ve kontrolü konularında sibernetik yaklaşımla sosyo-teknik sistemlerin verimliliğinin nasıl artırılabileceğine yöneliktir. Sibernetiğin geribeslemeler ile üstün denge sağlama yöntemleri, hem sosyal (insan ile ilgili) hem de teknik (makina ile ilgili) faktörler açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışmalar çeşitli örneklerle açıklanmıştır. Özellikle sibernetiğin disiplinler arası bir bilim dalı olmasından dolayı diğer bilim dallarının, verimlilik noktasındaki katkılarının birleştirilmesinin önemi üzerinde durulmuştur. Bilimsel bütün çalışmalar, canlıların özelliklerini cansız sistemlerde uygulamak üzerinde yoğunlaştığından, sibernetiğin bu konudaki katkıları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 CONTRIBUTIONS OF CYBERNETICS TO THE PRODUCTIVITY OF SOCIAL-TECHNICAL SYSTEMS (MASTER OF SCIENCE) Türker TÜRKBAYRAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1997 ABSTRACT This research has been carried out on developments in the productivity of social -technical systems by the help of cybernetics approach about control and i transmitting of information in this information age. Methods of reaching ultra- stability (superior balance) position with the help of the most important principle of cybernetics, namely feed-back mechanisms, have been discussed with regard to both social (i.e. human) and technical (i.e.machine) aspects. Many examples are given to enrich the subject. Because of the fact that i cybernetics is an inter-disciplinary branch of sciency, importance of integration of contributions of all other branches on productivity with the help of cybernetics is made clear. Depending on focusing of almost all studies of science on applications of characteristics of living things to machine systems, contributions of cybernetics are determined in this point of view.