İşletme disiplini perspektifinden kamu yönetimi
Public administration from the perspective of business administration discipline
- Tez No: 681462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ZENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu tez çalışması, kamu yönetimi disiplini için nüfuz edici bir özellik gösteren işletme disiplinini araştırmaktadır. İşletme, kamu yönetiminde 1980'lerden sonra yakınsanan bir alan olarak bilinmektedir. Çalışmanın ana savı, işletme disiplininin kuruluş aşamasından itibaren yönetim perspektifini genelleştirme ve geliştirdiği kuram/yaklaşım ve yöntemlerinin kamuda uygulanabilirliğini test etme yoluyla kamu yönetimi disiplinine aktarım yaptığıdır. Disiplin, fabrika yönetiminden örgüte doğru görüş alanını genişletmiş ve tarihsel gelişim sürecinde kamuda uygulanabilirlik sorusunu gündeminde tutmuştur. Çalışmada işletmenin gelişmesindeki tarihsel bağlam çözümlenerek üretim biçiminin dönüşümüyle disiplinin nesnesi/varlık sebebi ortaya konulmaktadır. Sistemli bir bütün olarak disiplin, ilk ifadesini 19. yüzyıl Amerikası'nda kazanmıştır. Büyük örgütlerin şirket formunda yaygınlaşması ve anonim şirketlerin yönetim işlevindeki ayrımı güçlendirmesi bu tarihin ve yerin özellikleridir. Çalışmanın işletme disiplinin perspektifinden kamu yönetiminin ve devletin yerinin ne olduğu temel sorusu, disiplinin kamu yönetimini örgüt, devleti ise örgüt ve piyasayı düzenleyici çevresel bir unsur olarak görüş alanına aldığı biçiminde bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study researches business administration as a discipline that penetrating for the puclic administration. Business administration is known a field is convergenced in public administration after 1980's. The main theisis of the study is that business administration by generalizing its perspective of management and testing its theories/approaches and methods to public, do transfer to public administration. The discipline, extended its perspective from factory management to organization and the question of applicable to public has remained on the agenda. In the study, the object/reason of being for discipline is exhibited by analyzing the historical context of development of the enterprise and transformation of the mode of production. The discipline as a whole of approach appeared in America and the 19th century. Large organizations as form of corporations and joint-stock companies do seperate management as a function by this place and date conditions. The main problematic of this study, where public administration and the state is in the management perspective of discipline. The response is that business administration studies the public administration as organization and the state as a regulating peripheral factor for organizations and the market.