Klasik Türk şiirinde Hristiyanlık ve Yahudilik ile ilgili unsular: XVI. yüzyıl
Elements of Christianity and Judaism in classical Turkish poetry: 16th century
- Tez No: 681494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EGÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışmanın konusu, çoğu kişi tarafından bir ümmet edebiyatı olarak kabul edilen klasik Türk şiirinin hem içinde bulunduğu toplumun çok milletli yapısının, hem de geliştiği coğrafyadaki kadim medeniyetlerin mirası olan Hristiyanlık ve Yahudilik etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma doğrultusunda, XVI. yüzyıl şâirleri Figânî, Lami'î Çelebi, Hayretî, İshâk Çelebi, Zâtî, Fuzûlî, Hayâlî, Muhibbî, Âşık Çelebi, Emrî, Taşlıcalı Yahya Bey, Nev'î, Bâkî, Gelibolulu Mustafa Âli ve Bağdatlı Rûhî dîvânları taranıp incelenmiş, Hristiyanlık ve Yahudilikle ilgili unsurlara yer veren beyitler seçilerek tasnif edilmiş ve klasik edebiyatımızda Hristiyanlık ve Yahudilik unsurlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde din başlığı altında peygamberler ve diğer şahıslar, kutsal kitaplar, eşyalar ve ibadetler; ikinci bölümde toplumsal hayat; üçüncü bölümde insan ve dördüncü bölümde kozmik âlem incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study; Classical Turkish poetry, which is essentially accepted as an ummah literature, reveals both the multinational structure of the society in which it developed and the influence of Christianity and Judaism, the legacy of the ancient civilizations of the geography where it developed. 16th century poets Figânî, Lami'î Çelebi, Hayretî, İshâk Çelebi, Zâtî, Fuzûlî, Hayâlî, Muhibbî, Âşık Çelebi, Emrî, Taşlıcalı Yahya Bey, Nev'î, Bâkî, Gelibolulu Mustafa Âlî , Bağdatlı Rûhî dîvâns were scanned and examined, and the couplets obtained within the framework of elements related to Christianity and Judaism are classified and it is to reveal the elements of Christianity and Judaismin our classical literature. This study consists of four chapters. In the first part, under the title of religion, prophets and other religious persons, holy books, belongings, worship; social life in the second part; In the third chapter, human belief in terms of belief and in the fourth chapter the cosmic world is examined under the title of human.