2008-2017 yılları arası Türkiye yazılı basınında ensest haberleri ve köşe yazılarının incelenmesi
The analysis of columns and news on Turkish printed media aboutincest between the years of 2008-2017
  1. Tez No: 681498
  2. Yazar: REFİKA KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL TAMER TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Ensest, tek başına mücadele etmenin neredeyse imkansız olduğu ve müdahale edilmemesi halinde bireyi, aileyi, toplumu, gelecek nesilleri etkileyebilecek büyük bir insan hakları ihlali ve sosyal felakettir. Bilinilmezliği, bilinilmek istenilmemesi; tüm bunların en büyük gerekçesi ise aidiyetimizin ve kimliğimizin belirlendiği“aile/yuva”içinde gerçekleşmesi. En genel anlamıyla bir insan hakları suçu olan ensest Türkiye'de genel ahlak ve kutsal aile anlayışı gereği işlenmesi mümkün olmayan bir suç olarak görülmektedir. Hukuk sisteminde dahi kendine yer bulamayan ensest aynı şekilde basında da görünmez konumdadır. Tam da bu noktadan yola çıkarak yapılan bu çalışma ensest haberlerinin Türkiye yazılı basınında ailenin kutsallığına zarar verecek nitelikte bulunduğundan toplumsal, süreğen bir sorun olarak değil de her seferinde okuru hayrete düşüren, devamlılık arz etmeyen birbirinden kopuk, sıra dışı haber niteliğinde sunulduğu hipotezine dayanmaktadır. Niceliksel analiz yöntemiyle Türkiye yazılı basının 10 yıllık geçmişini inceleyen bu çalışmanın verileri –ne yazık ki- hipotezi doğrular niteliktedir. Türkiye'de basının ensest yani aile içi cinsel şiddete/istismara karşı tavrını ortaya koymak ve bu konuda kamuoyunda duyarlılık yaratılmasına katkı sağlamaktır. Son olarak ensestle mücadele ekseninde gereken sistemi, hali hazırdaki uygulamaların aksayan yönlerinin belirlenmesinde basının gerekliliğini ve önemini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Incest is a human's rights violation and social disaster, that is near impossible to fight against on one's own and when is not intervened that can be affecting to individuals, familial relations, society and future generations. Its obscurity and of its unwillingness to be acknowledged by people comes from the reason that it occurs inside“the family/home”, where our sense of belonging and characteristics are developed. Incest, a human rights violation by its widest meaning, is seen as a crime that is impossible to be committed because of the moral codes and sacredness of familial relations in Turkey. Even having no place in law codes, incest is in a position of invisibility on press just like. This study, out of this context, is based on the hypothesis that, even though incest exists as a perpetual problem, Turkish printed media present this problem rather as a surprising, extraordinary and discontinuous. The data that acquired in this study, which analyze the past ten years of Turkish printed media by means of quantitative analysis method, -unfortunately- affirms this hypothesis. The purpose of this study, that also aims to put on sight the attitude of Turkish printed media on incest, in other words domestic violence/abuse and contributing to molding of a sensitive public opinion. Lastly, this work also aims to present the significance and necessity of media on the system of fighting against incest and to put forward the presents administarions' lacking aspects.