Aristoteles felsefesinde etik değerlerin kritiği
Criticism of ethical values in Aristotle philosophy
  1. Tez No: 681524
  2. Yazar: EMİNE CEBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MÜNİR DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Etik ve değer disiplinlerinin geçmişten günümüze doğru eylem problemi üzerine soruşturmaları hala güncelliğini korumaktadır. Geçmişte etik ile ilgili yapılan çalışmalar incelendiğinde doğru eylem problemi her dönem sorgulandığı ve ne derece etkili olduğu göze çarpmaktadır. Bu amaçla çalışmamızda Aristoteles'in ahlak görüşünü temel alarak etik değerlerini araştırdık. Etik değerleri, erdem ve mutluluk ilişkisini dikkate alarak ve orta yol öğretisi ile tetkik etmeye çalışacağız. Bu amaçla birinci bölümde etik, değer, siyaset ilişkisi ve Aristoteles'in ahlak felsefesinin temel prensipleri analiz edildikten sonra erdem temelli mutluluk etiğine yer verildi. Tezimizin ana konusu olan etik değerler, Aristoteles'in erdem etiği düşüncesi bağlamında tamamen ikinci bölümde ele alınacaktır. Üçüncü bölümde ise etik değerler ve orta yol öğretisiyle doğrudan bağlantılı olması ve insanı tanrısal olana ulaştıracak entelektüel değerler tek tek açıklanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Investigations of ethics and value disciplines on the problem of action from past to present are still up-to-date. When the studies on ethics in the past are examined, it is striking that the right action problem has been questioned every time and how effective it is. From this point of view we searched Aristotle's moral view, basically her ethical values, in our study. We will try to examine ethical values, taking into account the relationship between virtue and happiness, and with the middle ground doctrine. From this point of in the first chapter, after analyzing the relationship between ethics, value, politics and the basic principles of Aristotle's moral philosophy, virtue-based happiness ethics was included. Ethical values, which are the main subject of our thesis, will be discussed in the second part in the context of Aristotle's thought of virtue. In the third chapter, the intellectual values that are directly related to ethical values and the teaching of the middle way and that will lead people to the divine were tried to be explained one by one.