Aristoteles'te etik ve politik değerler
Aristotle's ethical and political values
  1. Tez No: 841247
  2. Yazar: ADALET SENA PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanlar hem kendi varlığına hem de yaşama, anlam ve değer yükleme eğiliminde olmuşlardır. Nitekim antikçağ felsefesinden modern felsefeye kadar bu eğilim hep var olmuş ve var olmaya devam edecektir. Şüphesiz akıl sahibi olan insan bu anlam ve değer verme sürecinde aktif olarak rol almaktadır. İnsan değerlerin üreticisi ve kullanıcısı olarak değer verme sürecinin temelinde yer almaktadır. Biz bu çalışmada antikçağ filozoflarından ilk öğretmen olarak bilinen Aristoteles'in değer hakkındaki görüşlerini ele aldık. Aristoteles'in değer hakkındaki fikirleri onun ahlak hakkındaki fikirleri ile doğrudan alakalıdır. Çalışmamızda Aristoteles'in değere ilişkin anlayışını ortaya sermek için ilk olarak insan hakkındaki görüşünü sonrasında değerlere kaynaklık eden kavramları ve nihayetinde değerleri araştırdık ve inceledik. Bu amaç doğrultusunda en temel kaynağımız bizzat Aristoteles'in kendi eserleri olmuştur. Aristoteles'in değere dair görüşlerini ele aldığımız çalışmanın temelinde yine filozofun erdem ve mutluluk anlayışı yer almıştır. Erdem ve mutluluk hakkındaki görüşleri üstüne filozofun değer görüşü inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humans have tended to attribute meaning and value to both their own existence and life. Indeed, from ancient philosophy to modern philosophy, this tendency has always existed and will continue to exist. Undoubtedly, human beings, who have reason, play an active role in this process of assigning meaning and value. As the producer and user of values, human beings are at the heart of the valorization process. In this study, we have discussed the views Aristotle, known as the first teacher among ancient philosophers, on value. Aristotle's ideas on value are directly related to his ideas on morality. In our study,in order to reveal Aristotle's understanding of value, we first investigated and analyzed his view of human beings, then the concepts that are the source of values, and finally values. Fort his purpose, our main source has been Aristotle's own Works. The philosopher's understanding of virtue and happiness was the basis of the study in which Aristotle's views on value were discussed. The philosopher's view of value is built on his views on virtue and happiness.