Genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığının çocukluk çağı yaşantıları ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between social media addiction and childhood experiences in young adults
  1. Tez No: 681525
  2. Yazar: İLAYDA GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmanın amacı genç yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ve çocukluk çağı yaşantıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın verileri Sosyodemografik Bilgi Formu, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Çocukluk Travması Anketi (CTQ-28) isimli ölçekler kullanılarak toplanmıştır. TURBAHAR Covid-19 araştırmamıza katılan 5267 kadın ve 2345 erkek olmak üzere“genç yetişkin”sınıfındaki 7612 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veriler SPSS 21 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, bireylerin sosyal medya bağımlılığını ölçen Bergen testinden aldıkları puanlar ile Çocukluk Çağı Travmalar ölçeğinin fiziksel ihmal alt ölçeği arasında bir ilişki bulunamazken, duygusal istismar, fiziksel istismar, cinsel istismar ve duygusal ihmal alt ölçeklerinden aldıkları sonuçlar arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca, kadın katılımcıların erkek katılımcılara oranla sosyal medya bağımlılık ölçeğinden daha yüksek puanlar aldığı saptanmıştır. Çalışma durumuna göre bakıldığı zaman ise, çalışmayan bireylerin çalışanlara oranla Bergen ölçeğinden daha yüksek puanlar aldıkları görülmüştür. Bunun dışında, medeni durum ile ilgili sonuçlara göre ise, bekar katılımcıların evli ve dul/boşanmış katılımcılara göre sosyal medya bağımlılığı ölçeğinden aldığı puanların daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the relationship between social media addiction and childhood experiences among young adults. Datas of the study are collected by using the questionnaires named“Sociodemographic Questionnaire”,“Bergen Social Media Addiction Scale”and“Chilhood Trauma Questionnaire (CTQ- 28)”. The sample size of the study is 7612, including 5267 female and 2345 male young adults who attended TURBAHAR Covid-19 research. Data was analyzed by using SPSS 21. Results of the study showed that there is no significant relationship between the scores of Bergen scale and the physical neglect subscale of the Childood Trauma Questionnaire whereas there is a slight positive relationship between the scores of Bergen Scale and the emotional, physical, sexual abuse and emotional neglect subscales of Childhood Trauma Questionnaire. Otherwise, female attendents scored higher in Bergen scale when compared to male attendents. Also, people who does not have jobs, score higher in the Bergen Social Media Addiction scale when compared to the ones who has a current job. And according to the relationship status, results showed that, single attendents scored higher than the ones who are married or divorced in the Bergen scale.