Okuma başarısızlığı olan öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin gelişimsel bakış açısıyla incelenmesi
Examining of written expression skills of students with poor reading skills from a developmental perspective
  1. Tez No: 681536
  2. Yazar: MUSTAFA CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN BAYDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada okuma başarısızlığı olan öğrencilerin öykü yazma becerileri gelişimsel bakış açısıyla metin elementleri, bağdaşıklık, tutarlılık, biçimbirim bilgisi ve sözcük dağarcığı bakımından karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada okuma başarısızlığı olan 183 öğrencinin (dördüncü sınıf 50, altıncı sınıf 71 ve sekizinci sınıf 62), okuma başarısızlığı olmayan 192 öğrencinin (dördüncü sınıf 55, altıncı sınıf 74 ve sekizinci sınıf 63) yazılı ürünleri incelenmiştir. Öğrenciler izledikleri bir sessiz film hakkında öykü yazmışlardır. Okumada başarısız olan öğrencilerin okuma becerilerinin yanısıra yazma becerilerinin de akranlarından düşük seviyede olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bu durum okuma ve yazma arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgulara bakıldığında, tüm öğrencilerin sınıf düzeylerinin ilerlemesiyle daha başarılı yazılı ürünler ortaya koydukları görülmektedir. Okuma başarısızlığı olan öğrencilerin yazdıkları öykülerde öykü elementlerine yer vermede, tutarlı metin oluşturmada, Toplam ve Farklı Sözcük Sayılarında ve Ortalama Sözce Uzunluklarında okumada başarılı olan akranlarından daha başarısız olsalar da okumada başarılı olan öğrencilerin de öykü yazmada sorunları olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the story writing skills of students with poor reading skills were examined comparatively in terms of story elements, cohesion, coherence, morphology and vocabulary from a developmental point of view. The written works of 183 students with reading failure (fourth grade 50, sixth grade 71 and eighth grade 62) and 192 students without reading difficulty (fourth grade 55, sixth grade 74 and eighth grade 63) were analyzed. Students wrote a story about a silent movie they watched. It has been found that the students who were poor readers had a lower level of written expression skills than their peers, as well as their reading skills. This result reveals that there is a positive relationship between reading and writing. When the findings are examined, it is seen that all students produce more successful written products with the progress of their grade levels. Although students with poor reading skills are more unsuccessful than their peers in including story elements in the stories they write, creating coherent text, using more Total and Different Words in their stories, it is seen that the students who are good readers also have problems in story writing.